Poruszanie się z zerwanym ACL 3 tyg. po urazie - możliwe czy pomyłka?

4 odpowiedzi
3 tygodnie temu (28.05.2016) skręciłem kolano, już od następnego dnia chodziłem o kulach. Tydzień później (03.06) miałem zrobiony rezonans magnetyczny, byłem u ortopedy, który zalecił chodzenie w stabilizatorze. Na wynik czekałem kolejne 2 tygodnie (16.06) - przez ten czas znacznie mi się polepszyło, zacząłem chodzić bez kul, a w domu nawet nie używałem stabilizatora, idąc po woli nie kulałem, zacząłem robić lekkie ćwiczenia izometryczne, ból znacząco ustąpił. W wyniku MR (16.06) okazało się jednak, że mam zerwane ACL (i wiele innych, jednak to najbardziej zaprząta moją głowę). Od zeszłego czwartku do dziś (20.06) wciąż mi się polepsza z dnia na dzień, tzn. brak uczucia niestabilności, nie kuleje, mogę zrobić przysiad (niepełny ze względu na jeszcze niewielką opuchliznę, która w maksymalnym zgięciu powoduje dyskomfort, opór i lekki ból).

Moje pytanie brzmi:
Czy możliwe jest po takim czasie (3 tygodnie od urazu) normalnie chodzić z zerwanym ACL? Czy może jednak lekarz/radiolog się pomylił?
jest to możliwe a nawet częste zerwany ACL zwykle nie daje większych dolegliwości podczas normalnego funkcjonowania niestety najprawdopodobniej odezwie się podczas uprawiania sportu bądź chodzenia po nierównym terenie .3 tygodnie po urazie to okres kiedy kolano dochodzi do siebie po urazie i funkcja stawu może być dobra.(niepokojaca jest opuchlizna po takim czasie i to najprawdopodobniej świadczy o uszkodzeniu).Czasami zdarzają się błędne opisy MRI lecz rzadko ponieważ jest to bardzo dobre badanie. raczej czeka Pana leczenie operacyjne_-)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dobry Wieczór,
Przy uszkodzonym ACL-u można w miarę normalnie egzystować.
Pozdrawiam
Witam. Z zerwanym ACL można chodzić ( "cywile" - osoby nie uprawiające sportu intensywnie czasami tego nawet nie zauważą,dysfunkcja i dyskomfort sie pojawia przy dynamicznych ruchach,aktywności. Napisał Pan objawy z Maja Czerwca, dziś jest 25.10.2016.,aktualne dane pomogłyby w udzieleleniu porady.Pozdrawiam.
Dzień dobry, Z mojego doświadczenia wynika że możliwe jest poruszanie się nawet z zerwanym ACL. Czasami pacjenci na rekonstrukcje czekają latami. Sam miałem do czynienia z pacjentką u której NIE zdiagnozowano urazu i około 3 lata prowadziła aktywny tryb życia, bez żadnych objawów, a po tym czasie doszło do ich nagłej intensyfikacji. Zakończonej dodatkowymi powikłaniami rekonstrukcją i długą rehabilitacją.
Zalecał bym wizytę u innego lekarza i powtórzenia badania czy to MR czy USG (najdokładniejszy był by wgląd do stawu). Oraz konsultacyjną wizytę u terapeuty w celu przeprowadzenia testów fizykalnych dla oceny stawu.
Poprawa na pewno jest plusem jednak warto pochylić się nad negatywnymi wynikami badań by je wykluczyć. Oraz zminimalizować ryzyko komplikacji na przyszłość.
Pozdrawiam Marcin

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.