Poproszę o interpretację badań na tarczycę. Chciałabym się starać o dzidziusia. Ft4 1,22 A-tpo
Poproszę o interpretację badań na tarczycę. Chciałabym się starać o dzidziusia. Ft4 1,22 A-tpo poniżej 3 (w normie) TSH 4,45 (norma 4.2)
1 odpowiedź
Dzień dobry, wyniki badań tarczycy wskazują na subkliniczną niedoczynność tarczycy, która wymaga konsultacji endokrynologicznej przed planowaną ciążą. TSH: 4,45 mIU/L (przy normie do 4,2 mIU/L) – lekko podwyższone. FT4: 1,22 ng/dL (zakres normy zwykle 0,7–1,9 ng/dL) – w normie. A-TPO: <3 IU/mL (norma <9 IU/mL) – prawidłowe. Podwyższone TSH przy prawidłowym FT4 i braku przeciwciał A-TPO sugeruje subkliniczną niedoczynność tarczycy. Jest to stan, w którym tarczyca nie reaguje odpowiednio na stymulację TSH, ale poziom hormonów tarczycowych pozostaje w normie. W ciąży zaleca się utrzymywanie TSH <2,5 mIU/L w I trymestrze i <3 mIU/L w kolejnych trymestrach. Wyższe wartości wiążą się z ryzykiem: poronienia, porodu przedwczesnego oraz zaburzeń rozwoju dziecka. Konieczna jest konsultacja endokrynologiczna - lekarz może zalecić leczenie lewotyroksyną aby obniżyć TSH do wartości <2,5 mIU/L przed ciążą. Pozdrawiam serdecznie.
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

