Plusy i minusy operacji prostowania przegrody nosowej.

3 odpowiedzi
Czy jakiś lekarz mógłby pomóc mi ocenić plusy i minusy operacji prostowania przegrody nosowej oraz czy ta operacja wystarcza na dożywocie czy może przegroda z powrotem skrzywić się oraz czy nos zmieni kształt po operacji?Oraz czy po intubacji mogę stracić głos i na jak długo i jak leczyć ból tego gardła?
Co zrobić, aby nie krztusić się krwią z nosa?
Ile godzin może trwać taka operacja i czy podczas prostowania przegrody można oczyścić zatoki?
Krótko mówiąc chcę wszystko wiedzieć o operacji prostowania przegrody nosowej?
Witam
Odp:
Czy jakiś lekarz mógłby pomóc mi ocenić plusy i minusy operacji prostowania przegrody nosowej oraz czy ta operacja wystarcza na dożywocie czy może przegroda z powrotem skrzywić się oraz czy nos zmieni kształt po operacji ? raczej tak na całe życie i nie powinna się skrzywić ani zmienic kształtu nosa
Oraz czy po intubacji mogę stracić głos i na jak długo i jak leczyć ból tego gardła ? rzadko i jeśli wystąpi to krótko
Co zrobić aby nie krztusić się krwią z nosa ? czasami lekarz musi założyć do nosa opatrunek (tamponada)
Ile godzin może trwać taka operacja i czy podczas prostowania przegrody można oczyścić zatoki ? (od 20min do ok godz zależy od stopnia skrzywienia
pozdr
Stanisław Nitek

Witam serdecznie!!
Operacja przegrody nosa (septoplastyka). Zabieg polega na chirurgicznym wyprostowaniu skrzywionej przegrody nosa, jednoczasowo może być uzupełniony operacją konchoplastyki (zmniejszenie o bjętości przerośniętych małżowin nosowych
dolnych). Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Ma na celu poprawę drożności nosa, komfortu oddychania i sprzyja lepszej wentylacji wszystkich zatok przynosowych. Zmniejsza nasilenie chrapania i objawów bezdechu.
Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia.
Nie ma alternatywnej metody leczenia.
Szanowny pacjencie, Każdy zabieg chirurgiczny (operacja) może wiązać się:
- z następstwami, które są wynikiem choroby lub leczenia ( mogą wystąpić na każdym etapie diagnostyki i leczenia) - z powikłaniami, które choć nie są wynikiem błędu
to są zdarzeniami niepożądanymi (występują z różną częstością).
Po zabiegu septoplastyki mogą wystąpić następujące następstwa lub powikłania
Częste mniej groźne
→ Krwawienie wczesne (do 24h), może wymagać zmiany tamponady na nową
→ Krwawienie późne (najczęściej do 7 doby, rzadko-późniejsze), może wymagać tamponady lub operacyjnego zamknięcia naczynia krwionośnego
→ Ból nosa
→ Obrzęk wargi górnej, krwiak w obrębie podniebienia
→ Formowanie się strupów, skrzepów, nieprzyjemny zapach z nosa
→ Konieczność oczyszczania nosa i nakładania maści,
→ Zluksowanie reimplantowanej chrząstki (przekrzywienie wstawionej chrząstki) z ponownym pogorszeniem drożności nosa
→Krwiak lub ropień przegrody
→ Wystąpienie perforacji (otworu) w przegrodzie nosa przy zabiegu lub w przebiegu gojenia
→ Niedrożność otwarta(zespół pustego nosa),
Rzadkie, dużo poważniejsze
→ Deformacja nosa zewnętrznego z zapadnięciem się grzbietu nosa
→ Masywne krwawienie wymagające podwiązania tętnicy na szyi
Wymieniono większość następstw i powikłań, które mogą wystąpić ale w medycynie zawsze może dojść do sytuacji jeszcze nieopisywanych w literaturze fachowej, związanych z nietypową anatomią lub nietypową reakcją organizmu pacjenta. Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami należy się zgłaszać do lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Operacja skrzywionej przegrody nosa jest wskazana w przypadku znacznego utrudnienia oddychania przez nos lub występujących z tego powodu powikłań np. zapaleń zatok. Prawidłowo wykonana operacja poprawia drożność nosa na zawsze i nie zmienia zewnętrznego kształtu nosa. Najczęściej po intubacji nie występują żadne powikłania, zazwyczaj pacjent po 2 dniach nie odczuwa żadnych skutków intubacji, choć faktycznie powikłania po intubacji, jak po każdej interwencji medycznej mogą wystąpić, choć zdarza się to wyjątkowo rzadko. Czas trwania zabiegu zależy od stopnia skrzywienia przegrody ,miejsca skrzywienia. Zazwyczaj zabieg trwa około 30-45 minut. Zatoki powinny być leczone przed zabiegiem , gdyż po zabiegu konieczna jest 48 godzinna tamponada nosa , cele stabilizacji operowanej przegrody. W czasie zabiegu przegrody nie otwiera się zatok przynosowych. Pozdrawiam serdecznie