Pierwsza wizyta u psychologa

3 odpowiedzi
Witam,
mam 17 lat i cierpię na zaburzenia odżywiania. Od dłuższego czasu potrzebuję pomocy i podjęłam decyzję, by w końcu zadziałać. Umówiłam się na wizytę do Pani i mam pytanie, czy w rozmowie lekarza z pacjentem uczestniczy rodzic? Zależy mi na tym, aby była to terapia indywidualna, oparta na kontakcie lekarz - pacjent, ale nie ukończyłam jeszcze 18 lat. Jest to moja pierwsza wizyta u psychologa.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na spotkanie :-)
Witaj,
wiesz, kontakt terapeuta - pacjent jest dla mnie najważniejszą kwestią. Mam takie doświadczenie, że podstawą, fundamentem psychoterapii jest relacja. To ona ma również wpływ na skuteczność psychoterapii. Usłyszałam jaka jest Twoja potrzeba - mi to pasuje. Przy czym ważne jest, aby psychoterapia osoby niepełnoletniej odbywała się za zgodą rodziców/opiekunów. Mają oni również prawo do informacji o swoim dziecku. Natomiast obecność rodzica nie jest konieczna podczas wszystkich spotkań. Każdorazowo ustalam tą kwestię, w odniesieniu do problemu, wieku i potrzeb pacjenta, z pacjentem i rodzicami. Zatem zapraszam na pierwsze spotkanie z rodzicem, żeby omówić tą kwestię w cztery oczy (a właściwie 6), aby każdy miał jasność.
Bardzo ważne jest, że to TY podjęłaś tą decyzję, że to TY chcesz coś zmienić. Super! Czekam na nasze spotkanie :)

Witam serdecznie, serdecznie zapraszam
To nie jest pytanie do mnie, ale to istotne zagadnienie. O ile się orientuję, w przedziale 16-18 lat potrzebna jest i zgoda pacjenta i opiekuna (przedstawiciela ustawowego). Niekiedy wystarczy oświadczenie pacjenta dotyczące zgody piekuna, a więc obecność rodzica (zwłaszcza gdy pacjent ma już 17 lat) nie jest bezwględnie konieczna.