Pieczenie sutka, cysta, guzek.

3 odpowiedzi
Od ponad miesiąca strasznie piecze mnie prawy sutek. pieczenie/palenie pojawia się nagle i znika po kilku sekundach, kilka razy dziennie, ale jest na tyle intensywne, że budzę się przez to kilka razy w nocy. Nie ma dodatkowych objawów (wydzielina, zmiana wyglądu), ale jest cysta pod sutkiem. Byłam u dwóch ginekologów, obydwaj ją widzieli na USG, obydwaj powiedzieli, żebym się tym nie przejmowała. jak szukam jakiś informacji na ten temat i wpisuję pieczenie sutka to pierwsze, co wyskakuje to choroba Pageta. martwię się, że może to być jakieś super wczesne stadium (przed wyciekami i widocznymi zmianami). Z innych informacji - miałam też gruczołowłókniaka w tej samej piersi . 3 lata temu robiona pierwsza biopsja, od tego momentu guzek nie urósł, ale zmienił kształt z fasolki na podłużny (może być krwiak), więc własnie czekam na wyniki drugiej biopsji. I tu znowu - pierwszy ginekolog powiedział, żebym koniecznie zrobiła biopsję gruboigłową, bo kształt wskazuje na raka, a drugi mnie wyśmiał, że on by nawet cienkoigłowej nie robił bo nie ma raka, który by przez 3 lata nie urósł...
Szanowna Pani, Absolutnie ma Pani rację że te dla niektórych niespecyficzne objawy budzą Pani niepokój dopóki Pani wątpliwości nie zostaną wyjaśnione. Przykro mi że tak trudno znaleźć lekarza który cierpliwie wysłucha, poradzi i potraktuje na serio Pani słowa. Zapraszam z całą dokumentacją i wynikami badań, biopsji na dokładne badanie w mojej klinice.
dr Janusz Jaworowski

Szanowna Pani, po przeczytaniu wiadomosci nie można jednoznacznie stwierdzić z czego wynikają dolegliwości bólowe - czy jest to stan zapalny gruczołu piersiowego czy inna choroba?
Proponuje żeby z wynikiem biopsji (lub wynikami) bo z tekstu jednoznacznie nie wynika ile jakich i w jakiej lokalizacji były robione zgłosić się do lekarza który po pierwsze zbada palpacyjnie piersi.
Po zbadaniu Pani, ocenie usg (ewentualnie mammografii) i wyniku biopsji a także zebraniu wywiadu nalezy podjąć dalsze decyzje - czy wymaga Pani dodatkowej diagnostyki czy moze dolegliwosci przez Pania opisywane sa zwiazane ze stanem zapalnym i wymaga Pani wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Pozdrawiam LG
Torbiele piersi objawowe są wskazaniem do biopsji cienkoigłowej (BAC) - jeżeli pierś boli w okolicy występowania torbieli, to takie nakłucie może być i diagnostyczne, i zarazem lecznicze.

Odnośnie drugiej zmiany, jeżeli gruczolakowłókniak (FA) się zmienia, to również dobrym rozwiązaniem jest BAC. Czasami inne zmiany, np. guzy liściaste, są trudne do różnicowania z FA. W przypadku wątpliwości diagnostycznych, można wykonać biopsję gruboigłową, biopsję wspomaganą próżniowo (mammotomiczną) lub po prostu wyciąć guzek.