Piaskowanie/scaling koron pełnoceramicznych?

19 odpowiedzi
Czy istnieją przeciwskazania, aby korony pełnoceramiczne poddawac zabiegom piaskowania/scalingu oraz fluoryzacji?
Witam. Do koron stosowane są odpowiednie końcówki na urządzenia ultradźwiękowe, aby wykluczyć możliwość jej uszkodzenia podczas usowania kamienia. Piaskowanie wykonane uważnie i prawidłowo nie zaszkodzi korona. Co do fluoryzacji zębów pokrytych koronami nie ma to najmniejszego sensu gdyż fluor stosujemy by wzmocnić zęby, zapobiegać nadwrażliwości a na sama koronę ceramiczna taki fluor nie działa- fluoryzacja dotyczy tylko zębów naturalnych. Pozdrawiam

Witam,
Bezwzględnych przeciwwskazań nie ma. :) Ostrożne "czyszczenie" w okolicach koron jest możliwe, jednak teoretycznie nie powinno być takiej potrzeby. Fluoryzacja koron nie ma medycznie żadnego sensu- gdyż korony ceramiczne nie wchłaniają tej substancji. W celu uzyskania odpowiedzi bardziej precyzyjnej zapraszam na konsultację. Pozdrawiam :)
zabiegi takie w większości są zbędne, ponieważ na porcelanie osadzanie osadu i kamienia jest znacznie mniejsze niż na zębach własnych, aczkolwiek w uzasadnionych przypadkach wykonuje sie takie zabiegi i sa one bezpieczne dla koron ceramicznych o ile wykona się zabieg prawidłowo. Fluoryzacje wykonuje sie tylko na zębach własnych nie pokrytych koronami.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam!
Koron ceramicznych nie wolno piaskować ani używać w stosunku do nich agresywnych środków ściernych. Fluoryzacja połączenia korony z zrębem zęba jet wręcz wskazana.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Korony pełnoceramiczne nie potrzebują zabiegów profesjonalnych jak Scalingu / piaskowania czy tym bardziej fluoryzacji, które wykonuje się na zębach własnych.
Umiejętne szczotkowanie, nitkowanie, irygacja i płukanie jamy ustnej to wystarczająca higiena zębów okoronowanych . Zabiegom profesjonalnej higienizacji podlegać powinna reszta uzębienia przynajmniej raz w roku.
Pozdrawiamy.
Wykonując zabieg usuwania kamienia operujemy końcówką skalera w okolicy szyjki zeba, czyli z reguły poniżej brzegu korony protetycznej. Dopuszczalne jest delikatne usuwanie kamienia z korony protetycznej.
Fluoryzacja polega na kontakcie preparatu zawierającego fluor z tkankami twardymi zęba. Zabiegu fluoryzacji koron protetycznych nie wykonuje się
o ile istnieje taka konieczność terapeutyczna to nie ma przeciwskazań
Witam, nie ma potrzeby aby korony z porcelany piaskować lub poddawać fluoryzacji. Na tych koronach nic się nie osadza (kamień, osad) a zabieg fluoryzacji na nie nie działa.
Pozdrawiam
Usuwanie kamienia czyli skaling w okolicach koron jest jak najbardziej porządane uzupełnieniem tego zabiegu mize być delikatne piaskowanie. Nie ma sensu fluoryzować koron.
W moim mniemaniu zabieg jest ten pozbawiony sensu, ponieważ w/w procedury dotyczą tkanek zęba a nie sztucznego materiału.
Miałoby to sens tylko w odosobnionych przypadkach
odsłonięta część zęba/korzenia z nadwrażliwością - lakierowanie/fluoryzacja
osad/ kamień na odsłoniętej części korony/korzenia, bądź kamień poddziąsłowy pod koroną.
Proszę tylko pamiętać że zabiegi skalingu bądź piaskowania mogą naruszyć i uszkodzić strukturę korony protetycznej
pozdrawiam
Tak, istnieją.
Przeciwwskazania są czysto mechaniczne, podczas piaskowania czy skalingu może dojść do uszkodzenia pracy protetycznej, które może być bardzo trudne lub niemożliwe do naprawienia. A zabiegi tego typu na pracach protetycznych są najczęściej bezcelowe. Fluoryzacja nie wyrządzi szkody, ale też zupełnie nic nie zmieni, będzie również całkowicie bezcelowa.
Natomiast, jeżeli pomiędzy pracami protetycznymi (koronami/mostami) znajdują się zęby, należy zadbać o ich profilaktykę. Zabiegi fluoryzacji/skalingu/piaskowania należy wykonywać, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiednich prac protetycznych.
Pozdrawiam,
Tomasz Zbożeń
Niezależnie od posiadanych uzupełnień protetycznych zabiegi profesjonalnej higienizacji, w zależności od wskazań, powinny być przeprowadzane- z użyciem oczywiście odpowiednich narzędzi i środków do tego przeznaczonych,
Pozdrawiam
Robert Łyszczarz
Nie wykonuje się piaskowania ani skalingu elementów porcelanowych bo:
1. osady i kamień się nie przykleja do nich jeśli nie są uszkodzone
2. drgania końcówki skalera mogą uszkodzić ( spowodować odpryśnięcie porcelany ).
Ale mam pacjentów którzy palą 20-60 papierosów dziennie a ich korony są pokryte smołą z dymu papierosowego - wtedy wymagają oczyszczenia gumką, pastą polerską. Jeśli jest kamień nazębny to jest on "na zębach" pomiędzy koroną a dziąsłem- wtedy trzeba czyścić ta okolicę- ale to już osoba oczyszczająca zęby - u nas wykwalifikowana higienistka - będzie wiedziała co zrobić.
Witam.
Centrum powinien mieć odpowiedni sprzęt, końcówki dla czyszczenia konstrukcji protetycznych.
Polecam stomstologie gdzie pracuję. Dane kontaktowe na mojej stronie.
Pozdrawiam
Nie ma takich przeciwwskazań
Zabieg fluoryzacji wykonuje się tylko na własnych naturalnych zębach nigdy na koronach protetycznych. Koron pełnoceramicznych nie radziłabym piaskować, kamień i osad należy usuwać bardzo ostrożnie metodami tradycyjnymi tj. ręcznie lub za pomocą narzędzi rotacyjnych.
Pozdrawiam
Ewa Raczmańska-Kaniewska
Witam; Zabieg fluoryzacji nie jest zabiegiem potrzebnym w przypadku koron pełnoceramicznych (nie ma dostępu do żywych tkanek zęba); korona pełnoceramiczna nie musi być poddawana zabiegowi piaskowania wystarczy szczotkowanie i polerowanie pastą ; przy zabiegu skalingu istnieje ryzyko odcementowania korony;
Pozdrawiam
Witam. Korony pełnoceramiczne piaskuje się tak samo jak zęby własne i nie ma do tego przeciwwskazań. Prawidłowo wykonany scaling również nie ma negatywnego wpływu na korony. Natomiast fluoryzację wykonuje się jedynie na zębach własnych, ponieważ korony nie "wbudowują" fluoru w swoją strukturę. Pozdrawiam.