Czy pantonogram może nie pokazać stanu zapalnego pod mostem porcelanowym?
lek. Małgorzata Kmiecik
lek. Małgorzata Kmiecik
Lekarz medycyny estetycznej, Stomatolog
Trzcianka
Pantomogram jest badaniem diagnostycznym ,które pokazuje zmiany w twardych tkankach zęba .Jeżeli zmiany dotyczą miękkich tkanek ,jest możliwe że mogą być niewidoczne .

Dzień dobry, zdjęcie pantomograficzne uwidacznia zmiany okołowierzchołkowe, bez względu na to, czy jest most, czy nie. Jest to zdjęcie płaskie dające wymiar tylko pionowy. Obraz kości i zatok w wymiarze 3D daje tomografia komputerowa (dokładne ukształtowanie i możliwość pomiaru kości i zatoki w każdym wymiarze ,ocena struktury kostnej ). Dlatego TK wymagana jest przy implantacji. Pozdrawiam dr Kręcisz

Może byc widoczny

Zdjęcie pantomograficzne tzw. pantomogram jest zdjęciem poglądowym obejmującym kości szczęki, żuchwy oraz wszystkie zęby.
Na tym zdjęciu może nie być widoczny stan zapalny pod mostem jeżeli do zapalenia doszło niedawno, ponieważ w krótkim czasie nie dochodzi do zmian w obrębie korzeni zęba widocznych na zdjęciu rentgenowskim.
Jeżeli stan zapalny występuje od dłuższego czasu - na pewno będzie to widoczne na zdjęciu.
Warto oprócz pantmogramu wykonać zdjęcie celowane okolicy zęba, która nas interesuje.
Najnowocześniejszą i najdokładniejszą metodą diagnostyczną zmian w obrębie zębów i kości jest CBCT - tomografia wiązki stożkowej, dająca obraz w trzech wymiarach, a nie "płaski" 2D jak to ma miejsce w przypadku zdjęcia pantomograficznego.

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
W pewnych okolicznościach zmiany mogą nie być widoczne. Oczywiście dużo zależy od punktu, w którym te zmiany występują. Pozdrawiam, RS

dr n. med. Katarzyna Jankowska
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Wrocław
Dzień dobry,
rtg pantomograficzne albo panoramiczne, bo o takie chodzi , wykazuje głównie zmiany w kości, przy wierzchołkach korzeni (także pod mostami), nieszczelne wypełnienia czy ubytki próchnicowe pierwotne. Przewlekły stan zapalny kości jest dobrze widoczny na rtg. Ale jeżeli stan zapalny obejmuje tylko dziąsło (czyli tkankę miękką niewidoczną na rtg) bez zmian w tkankach twardych, to nie ma możliwości diagnozy na podstawie rtg.
Pozdrawiam
dr n.med. Katarzyna Jankowska

lek. dent. Maria Kołodziej-Tolasz
lek. dent. Maria Kołodziej-Tolasz
Ortodonta, Stomatolog dziecięcy, Stomatolog
Brzesko
Tak, może nie pokazać. Pantomogram jest zdjęciem poglądowym, niedokładnym. W celu dokładniejszej diagnostyki radiologicznej wykonuje się zdjęcia punktowe lub zdjęcie 3D. Ponad to odbudowy protetyczne (mosty,korony) l zniekształcają obraz. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, ze nie każdy stan zapalony uwidoczni się na zdjęciach radiologicznych - na zdjęciach widać zazwyczaj konsekwencje dłużej trwającej choroby.

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Pantomogram jest to specjalistyczne zdjęcie rtg stosowane w stomatologii. Jest ono wykonywane przez specjalistyczny aparat rtg - pantomograf. Zdjęcie to służy do zobrazowania dolnej partii części twarzowej czaszki. Nowoczesne pantomografy emitują o wiele mniejsze promieniowanie, niż przy wykonywaniu pojedynczych, celowanych zdjęć pojedynczych zębów.
Zdjęcie pantomograficzne obrazuje w bardzo dokładny sposób w/w rejon i jest zdjęciem przeglądowym, co oznacza szeroki zakres obrazowanego rejonu.
Zdjęcie pantomograficzne obrazuje:
-strukturę kości zbitej żuchwy
-strukturę kości gąbczastej szczęki
-zęby - próchnica ( ubytki poddziąsłowe, ubytki na powierzchniach stycznych, wypełnienia, ich szczelność, strukturę korzeni i ilość kanałów korzeniowych, leczenia kanałowe, ich poprawność wykonania, zmiany okołowierzchołkowe, które są objawem przewlekłych stanów zapalnych w rejonie ujścia kanałów korzeniowych, zęby zatrzymane, zęby kwalifikujące się do ekstrakcji, pozostawione korzenie w wyniku niepoprawnej ekstrakcji zęba
- stan przyzębia, stan ozębnej, obecność szczelin Stillmana, zaniki kostne w periodontopatii
- stan zatoki szczękowej
- stan zatok przynosowych
- dolna część przegrody nosowej
- staw skroniowo-żuchwowy prawy i lewy
- wyrostek kłykciowy żuchwy
- wyrostek dziobiasty żuchwy
Wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego:
- leczenie zachowawcze ( leczenie próchnicy zębów )
- leczenie chirurgiczne ( ekstrakcje, chemisekcje, resekcje- usunięcie 1/3 korzenia zęba na wysokości wierzchołka w przypadku nie poddających się leczeniu zmian okołowierzchołkowych, usunięcie korzenia z zatoki szczękowej, jeśli został wtłoczony w wyniku niepowodzenia ekstrakcji, torbiele, planowane zabiegi usunięcia zębów zatrzymanych )
- leczenie protetyczne i jego planowanie ( ocena stanu zębów filarowych, ich rozmieszczenie oraz równoległość, ocena stanu kości, struktura kości
- leczenie chorób przyzębia, czyli periodotopatii ( zaniki kostne, ich umiejscowienie i nasilenie )
- leczenie ortodontyczne
- leczenie implantologiczne
- wykrywanie nowotworów
Oto w dużym skrócie o technice i wskazaniach do wykonywania zdjęcia pantomograficznego.oraz tego co nam obrazuje.
Odpowiadając na Pani/Pana pytanie zdjęcie pantomograficzne zobrazuje:
- zmiany przewlekłe pod koronami porcelanowymi - zaawansowane nieszczelności na tle próchnicy w okolicy połączenia brzegu korony porcelanowej ze zrębem oszlifowanego zęba filarowego
- przewlekłe zmiany okołowierzchołkowe w stanie zapalnym
Pantomogram nie zobrazuje stanów nagłych, nieprzewlekłych, które wystąpiły nagle z burzliwym przebiegiem. Zdjęcie to pokazuje nam zmiany, które już uszkodziły np. tkankę kostną i zmieniły już jej strukturę.
W przypadku mostu, czyli uzupełnienia stałego, jak już napisałam na tym zdjęciu zobaczymy zaawansowaną próchnicę, stan leczenia kanałowego i zmiany okołowierzchołkowe bezobjawowe lub zaostrzone, zaniki kostne wokół zębów filarowych ( np. z powodu przeciążenia tych zębów ), zaniki kostne pod przęsłem mostu.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest satysfakcjonująca.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

lek. dent. Dmytro Sapa
lek. dent. Dmytro Sapa
Stomatolog, Ortodonta, Protetyk
Warszawa
Dzień dobry.
Odpowiedż brzmi - tak. Jeśli jest to stan ostry, który pojawił się po raz pierwszy - widocznych zmian na rtg nie będzie. Dodatkowo, dolegliwości mogą być spowodowane tak zwanym węzłem urazowym. O czym warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam.

lek. dent. Agata Pilipiec
lek. dent. Agata Pilipiec
Stomatolog, Protetyk, Diagnostyk
Gdynia
Witam, Jak najbardziej zdjęcie pantomograficzne może wykazać zmianę zapalną ( okołowierzchołkową ) pod mostem. Jeśli panorama nic nie wykazuje, a są podejrzenia że pod mostem się coś dzieje jeszcze bardziej dokładnym badaniem jest tomografia komputerowa którą można zlecić. Serdecznie Pozdrawiam, lek.dent. Agata Pilipiec

Witam,
zdjęcie pantomograficzne jest bardzo przydatne w diagnostyce zmian zapalnych wokół korzeni zębów, uwidacznia zmiany w kości lub nieprawidłowe wypełnienia. Będzie też pomocne przy ocenie ewentualnych nieprawidłowości w okolicy mostu.
Jeśli przyczyną dolegliwości jest stan zapalny dziąseł, to na zdjęciu radiologicznym tego nie zobaczymy, gdyż wtedy widoczne są tylko tkanki twarde zębów.
Pozdrawiam

Owszem, pantomogram jest zdjęciem przeglądowym pomocnym przy wytypowaniu podejrzanego zęba do bardziej dokładnych zdjęć zębowych. Poza tym niektóre stany zapalne jak np ostre zapalenia miazgi (tkanki wewnątrz zęba) nie są w ogóle widoczne na zdjęciach rtg.

 Włodzimierz Szczepankiewicz
Włodzimierz Szczepankiewicz
Stomatolog
Wrocław
oczywiście. ostrych stanów nie pokaże

lek. dent. Marek Rybicki
lek. dent. Marek Rybicki
Stomatolog, Chirurg szczękowy
Piastów
Dzień dobry, zdjęcie z pantomogramu w dużej mierze zależy od jakości sprzętu oraz umiejętności osoby która wykonuje zdjęcia, polecam wykonanie tomografii komputerowej która rozwieje wątpliwości i jest wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów.

lek. dent. Rafał Radzewski
lek. dent. Rafał Radzewski
Stomatolog, Chirurg szczękowy, Protetyk
Poznań
Pantomogram jest tylko badaniem poglądowym. Z reguły pozwala wykryć większość patologii w tym stanów zapalnych. Jeżeli jednak zmiana jest niewielka lub we wczesnym stadium może być niewidoczna. NIezbędne jest wtedy wykonaine zdjęcia wewnątrzustnego, które ma już cechy badania diagnostycznego i tylko ono jednoznacznie potwierdza zmianę chorobową. Niesty czasami również ono nie pozwala dostrzec wszystkiego.

lek. dent. Ewa Marcinkowska
lek. dent. Ewa Marcinkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej
Poznań
Pytanie mało precyzyjne. Za mało danych. Pozdrawiam

lek. dent. Anna Duda
lek. dent. Anna Duda
Ortodonta, Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Wrocław
Zdjęcie Pantomograficzne może być mniej czytelne niż zdjęcie punktowe, szczególnie okolicy siekaczy.

Zdjęcia RTG ukazują stan zapalny, który trwa dłużej niż około 2 tygodnie - stan zapalny przewlekły gdzie doszło już do widocznych zmian tkanek okołowierzchołkowych.
Ostry stan zapalny tkanek zęba nie będzie widoczny.

Należy pamiętać, że nie bez znaczenia jest ważna jakość wykonanego zdjęcia.

Jeśli dzieje się coś niepokojącego ze stałą pracą protetyczną (w tym przypadku mostem) jak najbardziej wskazane jest zdjęcie pantomograficzne, które da ogólny obraz stanu filarów i kości wyrostka zębodołowego

lek. dent. Marlena Karwat
lek. dent. Marlena Karwat
Stomatolog
Olsztyn
Na zdjęciu pantomograficznym widoczne są stany zapalne przewlekłe lub przewlekłe zaostrzone, toczące się w kości wokół zębów filarowych mostu.
Zmiany ostre- świeże nie są widoczne na zdjęciach radiologicznych.

lek. dent. Agnieszka Ewa Sicińska
lek. dent. Agnieszka Ewa Sicińska
Stomatolog, Chirurg, Protetyk
Warszawa
Pantomogram pokazuje pewne informacje co dzieje się w tkankach pod mostem. To co jest przykryte koronami mostu, czyli na przykład czy jest problem z własną koroną zęba pod mostem nie będzie widoczne. Metal zasłoni to.

Pozdrawiam
Agnieszka Sicińska

oczywiście, pantomogram jest zdjęciem orientacyjnym, wiele szczegółów jest na nim niewidocznych. Aby dokładnie ocenić stan zębów filarowych mostu, należy wykonać zdjęcia celowane

lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka
Stomatolog
Rzeszów
Witam, zdjęcie panoramiczne jest zdjęciem przegladowym, orientacyjnym, mało dokładnym. Mały stan zapalny kości lub dziąsła nie będzie widoczny na tego rodzaju zdjęciu. Konieczne jest wykonanie zdjęć punktowych, CBCT.

Specjaliści w zakresie usługi: zdjęcia pantomograficzne

Iwona Gnach-Olejniczak

Iwona Gnach-Olejniczak

Stomatolog, Ortodonta, Lekarz medycyny estetycznej

Wrocław

umów wizytę
Adam Wolniewicz

Adam Wolniewicz

Stomatolog, Chirurg, Protetyk

Gdynia

umów wizytę
Sebastian Synus

Sebastian Synus

Stomatolog

Bydgoszcz

umów wizytę
Malwina Molińska-Dróżdż

Malwina Molińska-Dróżdż

Ortodonta, Stomatolog, Stomatolog dziecięcy

Pruszków

umów wizytę
Aneta Wiesion

Aneta Wiesion

Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy

Pruszków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących choroby: zdjęcia pantomograficzne

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.