Pantonogram - co uwidacznia?

Czy pantonogram może nie pokazać stanu zapalnego pod mostem porcelanowym?

lek. Małgorzata Kmiecik
lek. Małgorzata Kmiecik Lekarz medycyny estetycznej, Stomatolog Trzcianka
Pantomogram jest badaniem diagnostycznym ,które pokazuje zmiany w twardych tkankach zęba .Jeżeli zmiany dotyczą miękkich tkanek ,jest możliwe że mogą być niewidoczne .
Dzień dobry, zdjęcie pantomograficzne uwidacznia zmiany okołowierzchołkowe, bez względu na to, czy jest most, czy nie. Jest to zdjęcie płaskie dające wymiar tylko pionowy. Obraz kości i zatok w wymiarze 3D daje tomografia komputerowa (dokładne ukształtowanie i możliwość pomiaru kości i zatoki w każdym wymiarze ,ocena struktury kostnej ). Dlatego TK wymagana jest przy implantacji. Pozdrawiam dr Kręcisz
lek. dent. Diana Darłowska-Wór
lek. dent. Diana Darłowska-Wór Stomatolog Rzeszów
Zdjęcie pantomograficzne tzw. pantomogram jest zdjęciem poglądowym obejmującym kości szczęki, żuchwy oraz wszystkie zęby.
Na tym zdjęciu może nie być widoczny stan zapalny pod mostem jeżeli do zapalenia doszło niedawno, ponieważ w krótkim czasie nie dochodzi do zmian w obrębie korzeni zęba widocznych na zdjęciu rentgenowskim.
Jeżeli stan zapalny występuje od dłuższego czasu - na pewno będzie to widoczne na zdjęciu.
Warto oprócz pantmogramu wykonać zdjęcie celowane okolicy zęba, która nas interesuje.
Najnowocześniejszą i najdokładniejszą metodą diagnostyczną zmian w obrębie zębów i kości jest CBCT - tomografia wiązki stożkowej, dająca obraz w trzech wymiarach, a nie "płaski" 2D jak to ma miejsce w przypadku zdjęcia pantomograficznego.
lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy Pruszków
W pewnych okolicznościach zmiany mogą nie być widoczne. Oczywiście dużo zależy od punktu, w którym te zmiany występują. Pozdrawiam, RS
Dzień dobry,
rtg pantomograficzne albo panoramiczne, bo o takie chodzi , wykazuje głównie zmiany w kości, przy wierzchołkach korzeni (także pod mostami), nieszczelne wypełnienia czy ubytki próchnicowe pierwotne. Przewlekły stan zapalny kości jest dobrze widoczny na rtg. Ale jeżeli stan zapalny obejmuje tylko dziąsło (czyli tkankę miękką niewidoczną na rtg) bez zmian w tkankach twardych, to nie ma możliwości diagnozy na podstawie rtg.
Pozdrawiam
dr n.med. Katarzyna Jankowska
Witam!
Pantomogram jest to specjalistyczne zdjęcie rtg stosowane w stomatologii. Jest ono wykonywane przez specjalistyczny aparat rtg - pantomograf. Zdjęcie to służy do zobrazowania dolnej partii części twarzowej czaszki. Nowoczesne pantomografy emitują o wiele mniejsze promieniowanie, niż przy wykonywaniu pojedynczych, celowanych zdjęć pojedynczych zębów.
Zdjęcie pantomograficzne obrazuje w bardzo dokładny sposób w/w rejon i jest zdjęciem przeglądowym, co oznacza szeroki zakres obrazowanego rejonu.
Zdjęcie pantomograficzne obrazuje:
-strukturę kości zbitej żuchwy
-strukturę kości gąbczastej szczęki
-zęby - próchnica ( ubytki poddziąsłowe, ubytki na powierzchniach stycznych, wypełnienia, ich szczelność, strukturę korzeni i ilość kanałów korzeniowych, leczenia kanałowe, ich poprawność wykonania, zmiany okołowierzchołkowe, które są objawem przewlekłych stanów zapalnych w rejonie ujścia kanałów korzeniowych, zęby zatrzymane, zęby kwalifikujące się do ekstrakcji, pozostawione korzenie w wyniku niepoprawnej ekstrakcji zęba
- stan przyzębia, stan ozębnej, obecność szczelin Stillmana, zaniki kostne w periodontopatii
- stan zatoki szczękowej
- stan zatok przynosowych
- dolna część przegrody nosowej
- staw skroniowo-żuchwowy prawy i lewy
- wyrostek kłykciowy żuchwy
- wyrostek dziobiasty żuchwy
Wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego:
- leczenie zachowawcze ( leczenie próchnicy zębów )
- leczenie chirurgiczne ( ekstrakcje, chemisekcje, resekcje- usunięcie 1/3 korzenia zęba na wysokości wierzchołka w przypadku nie poddających się leczeniu zmian okołowierzchołkowych, usunięcie korzenia z zatoki szczękowej, jeśli został wtłoczony w wyniku niepowodzenia ekstrakcji, torbiele, planowane zabiegi usunięcia zębów zatrzymanych )
- leczenie protetyczne i jego planowanie ( ocena stanu zębów filarowych, ich rozmieszczenie oraz równoległość, ocena stanu kości, struktura kości
- leczenie chorób przyzębia, czyli periodotopatii ( zaniki kostne, ich umiejscowienie i nasilenie )
- leczenie ortodontyczne
- leczenie implantologiczne
- wykrywanie nowotworów
Oto w dużym skrócie o technice i wskazaniach do wykonywania zdjęcia pantomograficznego.oraz tego co nam obrazuje.
Odpowiadając na Pani/Pana pytanie zdjęcie pantomograficzne zobrazuje:
- zmiany przewlekłe pod koronami porcelanowymi - zaawansowane nieszczelności na tle próchnicy w okolicy połączenia brzegu korony porcelanowej ze zrębem oszlifowanego zęba filarowego
- przewlekłe zmiany okołowierzchołkowe w stanie zapalnym
Pantomogram nie zobrazuje stanów nagłych, nieprzewlekłych, które wystąpiły nagle z burzliwym przebiegiem. Zdjęcie to pokazuje nam zmiany, które już uszkodziły np. tkankę kostną i zmieniły już jej strukturę.
W przypadku mostu, czyli uzupełnienia stałego, jak już napisałam na tym zdjęciu zobaczymy zaawansowaną próchnicę, stan leczenia kanałowego i zmiany okołowierzchołkowe bezobjawowe lub zaostrzone, zaniki kostne wokół zębów filarowych ( np. z powodu przeciążenia tych zębów ), zaniki kostne pod przęsłem mostu.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest satysfakcjonująca.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
lek. dent. Dmytro Sapa
lek. dent. Dmytro Sapa Stomatolog, Ortodonta, Protetyk Warszawa
Dzień dobry.
Odpowiedż brzmi - tak. Jeśli jest to stan ostry, który pojawił się po raz pierwszy - widocznych zmian na rtg nie będzie. Dodatkowo, dolegliwości mogą być spowodowane tak zwanym węzłem urazowym. O czym warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam.
Owszem, pantomogram jest zdjęciem przeglądowym pomocnym przy wytypowaniu podejrzanego zęba do bardziej dokładnych zdjęć zębowych. Poza tym niektóre stany zapalne jak np ostre zapalenia miazgi (tkanki wewnątrz zęba) nie są w ogóle widoczne na zdjęciach rtg.
 Włodzimierz Szczepankiewicz
Włodzimierz Szczepankiewicz Stomatolog Wrocław
oczywiście. ostrych stanów nie pokaże
lek. dent. Marek Rybicki
lek. dent. Marek Rybicki Stomatolog, Chirurg szczękowy Warszawa
Dzień dobry, zdjęcie z pantomogramu w dużej mierze zależy od jakości sprzętu oraz umiejętności osoby która wykonuje zdjęcia, polecam wykonanie tomografii komputerowej która rozwieje wątpliwości i jest wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów.
lek. dent. Anna Duda
lek. dent. Anna Duda Stomatolog, Ortodonta, Stomatolog dziecięcy Wrocław
Zdjęcie Pantomograficzne może być mniej czytelne niż zdjęcie punktowe, szczególnie okolicy siekaczy.

Zdjęcia RTG ukazują stan zapalny, który trwa dłużej niż około 2 tygodnie - stan zapalny przewlekły gdzie doszło już do widocznych zmian tkanek okołowierzchołkowych.
Ostry stan zapalny tkanek zęba nie będzie widoczny.

Należy pamiętać, że nie bez znaczenia jest ważna jakość wykonanego zdjęcia.
Jeśli dzieje się coś niepokojącego ze stałą pracą protetyczną (w tym przypadku mostem) jak najbardziej wskazane jest zdjęcie pantomograficzne, które da ogólny obraz stanu filarów i kości wyrostka zębodołowego
lek. dent. Marlena Karwat
lek. dent. Marlena Karwat Stomatolog Warszawa
Na zdjęciu pantomograficznym widoczne są stany zapalne przewlekłe lub przewlekłe zaostrzone, toczące się w kości wokół zębów filarowych mostu.
Zmiany ostre- świeże nie są widoczne na zdjęciach radiologicznych.
Pantomogram pokazuje pewne informacje co dzieje się w tkankach pod mostem. To co jest przykryte koronami mostu, czyli na przykład czy jest problem z własną koroną zęba pod mostem nie będzie widoczne. Metal zasłoni to.

Pozdrawiam
Agnieszka Sicińska
oczywiście, pantomogram jest zdjęciem orientacyjnym, wiele szczegółów jest na nim niewidocznych. Aby dokładnie ocenić stan zębów filarowych mostu, należy wykonać zdjęcia celowane
lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka Stomatolog Rzeszów
Witam, zdjęcie panoramiczne jest zdjęciem przegladowym, orientacyjnym, mało dokładnym. Mały stan zapalny kości lub dziąsła nie będzie widoczny na tego rodzaju zdjęciu. Konieczne jest wykonanie zdjęć punktowych, CBCT.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy