Paniczny strach przed seksem

5 odpowiedzi
Witam. Mam wielki, przytłaczający mnie problem z bliskością z moim mężem. Panicznie boję się seksu. Przy każdym zbliżeniu ogarnia mnie strach, że zakończy się on seksem. Próbujemy to przełamać ale za każdym razem budzi się we mnie taki lęk, który mnie paraliżuje. Chcielibyśmy mieć dzieci, nawet mieliśmy plany na najbliższą przyszłość, jednak przez mój strach wszystko się odwleka. Boję się, że nigdy sobie z tym nie poradzę, a mój związek się rozpadnie...
Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Silny, często irracjonalny lęk przed seksem nazywany jest genofobią albo koitofobią. Może on być efektem trudnych przeżyć z przeszłości, np. gwałtu, molestowania, czasami surowego wychowania, niekiedy też nieudanych prób przedwczesnego współżycia seksualnego. Występuje także u osób, które doświadczyły braku bezpieczeństwa w rodzinach, gdzie spotykały się z licznymi awanturami i przemocą. W ich psychice doszło do utrwalenia przekonania, że bliskim osobom nie można ufać, stąd też seks i intymność może kojarzyć się u nich z bólem fizycznym i emocjonalnym, a obroną przed tego rodzaju niebezpieczeństwem jest silny lęk przed seksem. Strach przed seksem może również być efektem nadmiernie stresującego trybu życia, licznych wymagań i nadmiaru obowiązków, którym towarzyszy przemęczenie. Seks zamiast relaksować staje się dodatkowym stresującym obowiązkiem, zwłaszcza wobec partnera o dużych potrzebach seksualnych. Warto w Państwa przypadku pomyśleć o wizycie u seksuologa, który pomoże rozpoznać przyczyny i zaleci właściwe postępowanie, jeśli będzie to konieczne, również terapię.
Pozdrawiam, Krystyna Wegłowska-Rzepa

Ten strach musi mieć jakieś podłoże. Jakieś wydarzenie z przeszłości lub zasłyszane i zinternalizowane przekonania. Być może jest to jakaś nie do końca sprecyzowana obawa, dotycząca konsekwencji... Zapraszam> porozmawiajmy
Witam Panią są powody Pani strachu, być może związane z jakimś zdarzeniem lub tym co słyszała Pani na temat seksu. Zachęcam Panią do wizyty u psychoterapeuty, który może pomóc rozwiązać Pani problem. Pozdrawiam A. Giezek
Proszę Pani,
Dobrze, że Pani napisała. Ten problem, rzeczywiście stanowi istotne uszczuplenie Pani jakości życia. Sugeruję kontakt z seksuologiem lub psychiatrą. Ewentualnie można spróbować hipnozy. Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski
Witam,
Każdy lęk niesie z sobą jakąś ważną historię i mądrość. Najwyraźniej, ma Pani powody, aby wiązać obawy ze sferą seksualną. Współczesna psychoterapia dobrze radzi sobie ze stanami lękowymi. Jeśli zdecyduje się Pani na pracę z tym lękiem w terapii małżeńskiej lub indywidualnej to rokowania są ogólnie rzecz ujmując dobre.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.