Ostatnio wykonywaliśmy naszej dwuletnie córce badanie moczu oraz posiew moczu. Badanie ogólne wyszło

5 odpowiedzi
Ostatnio wykonywaliśmy naszej dwuletnie córce badanie moczu oraz posiew moczu. Badanie ogólne wyszło b. dobrze wszystko w normie natomiast w posiewie były dwie bakterie Escherichia coli oraz Klebsiella pneumoniae w liczbie 10^4 CFU/ML każda z nich. Proszę o informację czy te wyniki świadczą o chorobie układu moczowego, innych objawów nie zauważyłam. Córka ma nawracające infekcje górnych dróg oddechowych ale nigdy nie miała stwierdzonej infekcji układu moczowego.
Witam. Podany wynik posiewu jest na granicy normy. Gdyby było większe stężenie E.coli należałoby dziecko leczyć. Jeżeli dziecko nie gorączkuje i jest w dobrej kondycji można poczekać. W chwili obecnej zalecałbym dopilnowanie dokładnego nawodnienia dziecka np. woda mineralna z sokiem żurawinowym w proporcji 1;6 (jedna część soku żurawinowego i 6 części wody np. wody Jana). Warto też robić nasiadówki z ziół np z Vagosanu, szczególnie kiedy są jakieś widoczne zaognienia dolnego odcinka układu moczowego. Po 2 - 3 tygodniach warto ponownie zrobić posiew moczu. Ważne jest właściwe pobieranie moczu - najlepiej ze środkowego strumienia. Jeżeli uważa Pani że warto poprawić odporność Pani dziecka - zapraszam do mojego gabinetu. Pozdrawiam Dr J. Czelej

Dzień dobry

Jeżeli badanie ogólne moczu jest prawidłowe, to obecność dwóch bakterii w niskim mianie zazwyczaj świadczy o złym pobraniu moczu.
Przed pobraniem moczu na posiew dziecko musi być umyte, a mocz należy łapać do jałowego pojemnika bezpośrednio ze strumienia (nie używać woreczków).

Pozdrawiam
Należy powtórzyć posiew moczu.
Jeśli nie ma gorączki, objawów choroby, to miano 10 do 4 bakterii wyhodowanych w moczu nie traktujemy jako nieprawidłowość. Graniczna wartość stanowi 10 do piątej oraz oczywiście jakieś niepokojące objawy. potwierdza to zresztą prawidłowy wynik badania ogólnego moczu. Czyli jest dobrze, proszę się nie martwić :) Pozdrawiam KK
Taki wynik badania mozecswiadczyc o niewłaściwie pobranym moczu do badania bakteriologicznego.