Od zawsze (18 lat) zmagam się z problemem wady wymowy - niemożność wypowiedzenia głoski"R". Jaka moż

8 odpowiedzi
Od zawsze (18 lat) zmagam się z problemem wady wymowy - niemożność wypowiedzenia głoski"R". Jaka może być tego przyczyna? Jaki diagnostyk z Elbląga lub Trójmiasta mógłby określić przyczynę i nakierować drogę leczenia?
Warto odwiedzić logopedę i on widząc narządy artykulacyjne, słysząc sposób realizacji głoski r, stwierdzi przyczynę lub zaleci konsultacje u innego specjalisty (np. Laryngologa).

Można zwrócić się do logopedy, specjalisty terapii miofunkcjonalnej. Wada wymowy może być bowiem spowodowana nieprawidłową pozycją spoczynkową języka
Przyczyn takiej wymowy może być wiele: obniżona sprawność apeksu, skrócone wędzidełko (lub inne przeszkody anatomiczne), nieprawidłowe napięcie mięśniowe, nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka czy nieprawidłowy sposób połykania. Niestety nie jestem z Pana okolic, ale może warto poszukać w Gdańsku, tam jest wielu logopedów. Życzę powodzenia!
Przyczyn istniejącej wady wymowy może być wiele...radziłabym odwiedzić logopedę, który, jeżeli będzie taka potrzeba, skieruje do innych specjalistów oraz nakreśli ewentualny plan terapii w celu usprawnienia artykulatorów, w szczególności czubka języka, a następnie wypracowania prawidłowo brzmiącej głoski /r/. Powodzenia!
W Tym wieku jest to zaburzenia artykulacją spowodowane apraksją języka. Należy sprawdzić jaki to typ rerania I tu może pomóc tylko logopeda, żaden laryngolog..
Proszę udać się do logopedy, który oceni warunki zgryzowe, anatomiczne i funkcjonalne narządów artykulacyjnych i wprowadzi stosowną do wyników badania terapię. Mogę dodać, że być może przyczyna może leżeć w przykrótkim wędzidełku podjęzykowym, a w takim przypadku konieczne jest wykonanie stosownego zabiegu chirurgicznego.
Należy udać się do logopedy i po zbadaniu narządów artykulacyjnych oraz sprawdzeniu sposobu realizowania głoski stwierdzi przyczyny oraz da wskazówki do dalszej pracy.
Witam. Wizyta u logopedy pomoże rozstrzygnąć, jaka jest przyczyna nie wymawiania głoski „ r”. Ważne jest , jak aktualnie realizowana jest ta głoska. Przez internet nie postawimy diagnozy.
A po diagnozie terapia. Czasem z pomocą wibratora logopedycznej, a czasem metoda i tradycyjnymi.
Pozdrawiam.
KrystynaZielinska