Od roku występuje u mnie ból obydwu kolan, z boku oraz z przodu, czasem również był to ból mięśni ud

1 odpowiedzi
Od roku występuje u mnie ból obydwu kolan, z boku oraz z przodu, czasem również był to ból mięśni ud i piszczeli, lecz nie wiem czy jest to powiązane. Ból nasila się zazwyczaj po wysiłku i skóra wokół kolan ociepla się. Ból pojawia się również czasem w różnych sytuacjach bez powodu, przynajmniej moim zdaniem. Ustępuje po części, gdy prostuje całkowicie nogi jeśli np siedzę ze zgiętymi nogami. Urazów ani żadnych operacji nie miałam ale był czas rok temu kiedy ćwiczyłam prawie codziennie i jeździłam na rowerze przez około pół roku. Przestałam gdy ból się pojawił, jednak do tej pory nie ustąpił.

Pół roku temu od jednego lekarza dostałam antybiotyki na miesiąc z racji że czuł jak rzepka ociera mi się kiedy zginam nogę , jednak nic to nie dało. Dwa miesiące temu miałam zrobiony rezonans obu kolan i takie dostałam wyniki:

Kolano prawe: Prawidłowa łąkotka przyśrodkowa i boczna. Chrząstka przedziału przyśrodkowego, bocznego bez wyraźnych uszkodzeń. Rzepka w nieznacznej lateralizacji i bocznym odchyleniu oraz nieco wyżej położona. Odległość TT-TG ok 1,6 cm, wskaźnik Insall- Salvati 1,4. Nie wykazano ewidentnej chondromalacji udowo-rzepkowej. Nieznaczny obrzęk górno-bocznej części ciała tłuszczowego Hoffy pomiędzy bliższą częścią więzadła własciwego rzepki i kłykciem bocznym kości udowej w przebiegu zmian przeciążeniowych (patellar tendon - lateral femoralfriction syndrome). Aparat więzadłowy stawu kolanowego zachowany. Nie wykazano zmian obrzękowych szpiku kostnego. Niewielki wysięk w jamie stawowej i odczyn błony maziowej. Ślad płynu w jamie stawowej. Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych.

Kolano lewe: Prawidłowa łąkotka przyśrodkowa i boczna. Chrząstka przedziału przyśrodkowego, bocznego bez wyraźnych uszkodzeń. Podobnie jak w kolanie prawym rzepka w nieznacznej lateralizacji i bocznym odchyleniu. Odległość TT-TG ok 2,2 cm, wskaźnik Insall- Salvati 1,3. Chrząstka rzepki minimalnie niejednorodna, bez ubytków. Minimalny odczyn obrzękowy górno-bocznej części ciała tłuszczowego Hoffy. Aparat więzadłowy stawu kolanowego zachowany. Nie wykazano zmian obrzękowych szpiku kostnego. Ślad płynu w jamie stawowej. Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych.

Mogę prosić o interpretacje wyników i wskazania zanim udam się do lekarza osobiście? Ponieważ mieszkam aktualnie za granicą i niestety nie będzie to możliwe w najbliższym czasie, a chciałabym dostać różne opinie z racji że męczę się z tym bólem mając dopiero 22 lat i chcę się go skutecznie pozbyć
Wyniki wskazują, że ma Pani wysokie i boczne ustawienie rzepki w obu stawach kolanowych.
Powoduje to zbyt długie ramię dźwigni na więzadle właściwym rzepki i przez to punkt podparcia, którym jest rzepka jest przeciążony.
W tym przypadku ból odczuwa Pani pod rzepką i nieco bocznie w okolicy przeciążeń.
Mam na to mało inwazyjne leczenie.
Zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie Jakub Jakubowski