Od ponad roku przyjmuję Ranofren (olanzapina) i do niedawna znakomicie mnie usypiał (nawet za bardzo

Od ponad roku przyjmuję Ranofren (olanzapina) i do niedawna znakomicie mnie usypiał (nawet za bardzo bo sypiam po nim nawet o 5h za dużo), ale od ok. 2 dni mam problemy z zaśnięciem - długo leżę w łóżku nim zasnę. Jak już zasnę to jest ok, śpię do tej 14:00 normalnie, ale właśnie z zapadnięciem w sen mam problem. Wspomnieć o tym psychiatrce (bo to ona zapisała mi Ranofren) na jutrzejszej wizycie czy może 2 dni to za mało żeby dać jej o tym znać i lepiej czekać aż to po prostu samo przeminie?

3 odpowiedzi


Dzień Dobry, Wszystkie wątpliwości związane z zażywaniem leku proszę skonsultować z lekarką. Serdecznie pozdrawiam, Aleksander Konieczny

Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online

Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.


Jakość snu jest istotnym wskaźnikiem dobrostanu psychicznego i jest monitorowany przez każdego specjalistę od zdrowia psychicznego, na pewno warto więc o problemach z zaśnięciem poinformować lekarza. Proponuję zapoznać się także z zasadami higieny snu i ewentualnie skonsultować z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym, gdyż przejściowe problemy ze snem stanowią ryzyko wytworzenia się tzw. wtórnej bezsenności. Jest ona spowodowana np. lękiem przed trudnością z zaśnięciem. Pozdrawiam, Paulina Berenika Zielińska


Warto wspomnieć o tym podczas wizyty. Nawet jeśli trudności ze snem trwają dopiero od kilku dni, każda zmiana w reakcji organizmu na lek (zarówno słabsze działanie, jak i nowe objawy) jest istotną informacją dla lekarza prowadzącego. Olanzapina u części osób działa nasennie, ale jej wpływ na sen może się z czasem zmieniać - znaczenie mogą mieć m.in. adaptacja organizmu, poziom stresu, rytm dobowy czy inne czynniki zdrowotne. To nie musi oznaczać nic niepokojącego, ale psychiatra może dzięki tej informacji ocenić, czy sytuacja wymaga obserwacji, modyfikacji dawki lub po prostu spokojnego monitorowania. Do czasu wizyty nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku. Jeśli problemy z zasypianiem będą się utrzymywać lub nasilać, tym bardziej warto to omówić ze specjalistą.

mgr Danuta Trochowska

mgr Danuta Trochowska

psychoterapeuta

Warszawa

Umów wizytę

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.

  • • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.

  • • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.

  • • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.

  • • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

  • • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.