Od okresu dojrzewania mam problemy z pewnością siebie. Stale dręczą mnie myśli, że sobie nie poradzę

2 odpowiedzi
Od okresu dojrzewania mam problemy z pewnością siebie. Stale dręczą mnie myśli, że sobie nie poradzę, że się do czegoś nie nadaję, ośmieszę się lub ktoś mnie skarci. Przez to również nigdy nie znalazłam pracy na wakacje - znaczy - próbowałam pracować, ale po jednym, dwóch dniach poddawałam się. Stres związany z kontaktem z ludźmi i odpowiedzialnością był dla mnie nie do zniesienia. Nie wiem w jaki sposób mogłabym sobie z tym poradzić. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie dam rady w taki sposób dłużej funkcjonować w społeczeństwie, a mój strach jest zupełnie irracjonalny. Zdaje sobię również sprawę, że potrzebuję pomocy, ale chciałabym uzyskać ją "jak najkrótszą drogą", ponieważ każda nowa sytuacja, której nie znam jest dla mnie nie do zniesienia w tym również szukanie pomocy... Czy mogłabym dodatkowo w jakiś sposób sama sobie tera zacząć układać te myśli w głowie? W jaki sposób najlepiej by było uzyskać pomoc psychologiczną na NFZ? Studiuję bardzo daleko od domu, więc leczenie chciałabym rozpocząć dopiero kiedy wrócę na studia - czyli w październiku.
Dzień dobry, to bardzo ważne, że postanowiła Pani poszukać sposobu radzenia sobie, jeśli Pani trudności przysparzają Pani cierpienia i utrudniają funkcjonowanie. To bardzo ważny krok w drodze do poprawy sytuacji. Najlepszym sposobem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty, niestety psychoterapia na NFZ często wiąże się z dłuższym terminem oczekiwania, ale można skorzystać z tzw. infolinii kolejkowej i dowiedzieć się gdzie można najszybciej uzyskać pomoc (nfz.gov.pl/kontakt/infolinie-nfz/). Można też na "już" skorzystać z podręczników samopomocowych, które oparte są na podejściach terapeutycznych o udowodnionej skuteczności. Mogę polecić kilka pozycji z zakresu Terapii Akceptacji i Zaangażowania oraz uważności, np. Kelly G. Wilson i Troy DuFrene, W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem. Gdańsk: GWP (2018). Życzę Pani wszystkiego dobrego!

Witam,
gorąco zachęcam do zgłoszenia się do psychologa, psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Nie musi się Pani z tym męczyć przez kolejne lata... Im bardziej będzie Pani walczyła z lękiem, z natrętnymi myślami tym one będą się nasilać. Można nauczyć się innego sposobu interpretowania rzeczywistości i reagowania na nieprzyjemne myśli i emocje. Warto jednak robić to ze specjalistą, który będzie nam w tym towarzyszył, naprowadzał, zwracał uwagę na te elementy, na które trudno spojrzeć osobie "będącej w tym". Zachęcam też do zadawania sobie pytań typu: "Jakie mam dowody, że ta myśl jest prawdą?", "Co przeczy prawdziwości tej myśli?", "Co najgorszego może się wydarzyć, jeśli to co myślę się wydarzy?". Jeżeli chodzi o literaturę zachęcam do skorzystania z takich pozycji jak: "Pułapka szczęścia. Jak przestać walczyć i zacząć żyć" oraz "Jak przestać się martwić i zacząć żyć".

Życzę odwagi i pozdrawiam!
Karolina Saternus