Od kilku lat co jakiś czas miewam migreny z aurą, ostatnio juz któryś raz zgrała się ona z 1 dniem o

3 odpowiedzi
Od kilku lat co jakiś czas miewam migreny z aurą, ostatnio juz któryś raz zgrała się ona z 1 dniem okresu. Do tej pory miałam migreny w różnych dniach cyklu, w wyniku silnego stresu lub po porstu przemęczenia. Czy migreny z aurą mogą być jakoś skojarzone do teraz z pierwszym dniem miesiączki? czy da rady temu zapobiegać? jakie badania powinnam wykonać żeby ustalić ich przyczynę?
Dzień dobry,
z moich doświadczeń wynika, że często migreny mogą być powiązane z miesiączką. Wnioski do których doszłam podczas pracy z pacjentkami pokazują, że rozluźnienie „szyi” aż po potylice plus praca na skroniach pozwala na zmniejszenie intensywności a nawet ba „wyłączenie” migren.
Polecam udać się do osoby, która zajmuje się igłoterapią suchą.
Pozdrawiam,
Magdalena Dębińska

Fizjoterapia, akupunktura, osteopatia to zabiegi bardzo pomocne przy migranach z aura. Ja przyjrzalabym sie tez pani diecie. Sa produkty , ktore wywołują bóle głowy, a ponieważ każdemu szkodzi coś innego, pproponuje wykonanie testu na nietolerancje pokarmowa i wyeliminowanie szkodliwych produktów.
Migrena często występuje w okresie okołomiesiączkowym lub okołoowulacyjnym.
Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Jeżeli ból głowy występuje co najmniej 15 x w ciągu miesiąca mamy do czynienia z migreną przewlekłą. W tego rodzaju migrenie bezwzględnie należy stosować leczenie profilaktyczne.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową.