Od kilku dni mam takie punktowe dotykanie igiełkami na całym ciele, od stóp aż po głowę. Towarzyszy

2 odpowiedzi
Od kilku dni mam takie punktowe dotykanie igiełkami na całym ciele, od stóp aż po głowę. Towarzyszy codziennie, przez 24 godziny na dobę. Nie pojawiają się tutaj żadne zmiany skórne, po prostu punktowo poswęduje, dotykają igiełki w jednym, drugim miejscu i zaraz swędzenie przechodzi i kolejne miejsce. Idzie z tym żyć, chociaż jest to czasem trochę uciążliwe..
Witam aby móc stwierdzić psychogenne podłoże dolegliwości należy najpierw wykluczyć wszelkie somatyczne schorzenia które mogą dawać tego typu objawy. Po konsultacji z dermatologiem oraz neurologiem w przypadku wykluczenia podłoża somatycznego, najlepiej będzie udać się do psychologa który dokona wstępnej diagnozy i oceni czy potrzebne będzie konsultacja psychiatryczna i wprowadzenie farmakoterapii, czy też wystarczy psychoterapia.

Pozdrawiam
Psycholog Radek Szafrański
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
takie objawy mogą mieć podłoże somatyczne lub psychiczne. Zalecam wykonanie badań krwi (morfologia z rozmazem, CRP, wapń, magnez, potas, sód, witamina D, witamina B12). Proszę udać się do neurologa i wykonać także badanie elektromiograficzne (EMG) - próbę ischemiczną, która może potwierdzić lub wykluczyć tężyczkę. Jeżeli uczucie "dotykania igiełkami" byłoby umiejscowione w jakimś konkretnym miejscu (np. ręka lub dłoń albo kończyny dolne), moglibyśmy także podejrzewać ucisk na nerwy (do sprawdzenia badaniem MRI - rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa w przypadku odczuć w rękach lub lędźwiowego w przypadku odczuć w kończynach dolnych). Po wykluczeniu podłoża somatycznego, warto rozważyć czy opisywane przez Panią/Pana objawy nie są manifestacją kwestii psychologicznych.
Pozdrawiam serdecznie,
Marcel Mitraszewski