Od dziecka borykam się z skoliozą w ok. lędźwiowe. Ból, który uniemożliwia mi prawidłowe funkcjonowa

5 odpowiedzi
Od dziecka borykam się z skoliozą w ok. lędźwiowe. Ból, który uniemożliwia mi prawidłowe funkcjonowanie. Czy są inne metody prócz operacji na zwalczenie bólu? Jeśli w grę wchodzi operacja proszę odpowiedzieć na moje pytanie jaki jest koszt operacji oraz jak wygląda i ile trwa rekonwalescencja?
Potrzeba więcej informacji z Pana/Pani strony np. wiek, co było do tej pory robione w zakresie leczenia skoliozy itd. Nie wiemy czy ból ma duży związek ze skoliozą, dużym zaburzeniom kątowym często towarzyszą problemy trzewne które mogą dawać bardzo różne dolegliwości. Metod leczenia bólu w naszym świecie terapeutów manualnych jest bardzo dużo. Począwszy od prostych technik powięziowych, a na igłowaniu kończąc. Zapraszam do gabinetu.

Witam serdecznie.
Bardzo trudno udzielić odpowiedzi po tak skąpej ilości informacji. Bez wglądu do dokumentacji szczególnie badań obrazowych oraz zbadaniu Pani/Pana. Składając wszystko w całość jesteśmy w stanie bardziej precyzyjnie określić możliwości leczenia zachowawczego lub skierować do specjalisty, który wykona taki zabieg operacyjny. Wydaje mi się, że jeżeli lekarza zakwalifikuje do zabiegu to jest opcja wykonać to w ramach NFZ. W przypadku prywatnego zabiegu oraz czasu rekonwalescencji najlepiej wypowie się ewentualny operator bo wszystko zależy od metody zabiegu, stanu pacjenta i przebiegu operacji a także dalszych możliwości rehabilitacji oraz systematyczności terapii.
Pozdrawiam
Robert Hetman
Dzień dobry. Ból spowodowany skoliozą może wymagać leczenia operacyjnego. Należy z wynikiem badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego zgłosić się na konsultację do ortopedy lub neurochirurga zajmującego się leczeniem operacyjnym kręgosłupa. Lekarz po zbadaniu poinformuje o rozpoznaniu i zaleci odpowiednie postępowanie. Pozdrawiam
Odpowiadając na pytanie czy są inne sposoby zwalczania bólu kręgosłupa - tak, jest to terapia ćwiczeniami leczniczymi oraz terapia manualna. Oczywiście nie ma pewności czy w Pani/Pana sytuacji będzie to skuteczne podejście, jednak z drugiej strony skuteczność właśnie takiego leczenia powoduje, że warto podjąć próbę. Ważne aby fizjoterapeuta specjalizował się w leczeniu bólu kręgosłupa i był dobrym diagnostą. Rehabilitacja oparta o "ogólnie dobre" ćwiczenia na kręgosłup i fizykoterapię najczęściej nie pomaga a jeśli już to tylko na krótką metę. Terapia musi być bardzo precyzyjnie dobrana i konsekwentnie realizowana, aby miała szansę na pozytywny efekt.
W schorzeniach kręgosłupa często niezbędne jest działanie wielopłaszczyznowe tj rehabilitacja, farmakoterapia, czasem zabiegi typu blokada lub termolezja.
W przewlekłym bólu stosuje się odpowiednio dobrane leki przeciwdepresyjne i/lub przeciwpadaczkowe; takie które mają działanie przeciwbólowe.