Od dwóch miesięcy pobolewa mnie lewa nerka.Nie jest to silny ból zrobiłam usg brzucha i wyszło że w

4 odpowiedzi
Od dwóch miesięcy pobolewa mnie lewa nerka.Nie jest to silny ból zrobiłam usg brzucha i wyszło że w lewej nerce są poszerzone kielichy.Co w tej sytuacji do poradni nie rejestrują jak można to leczyć.
Poszerzone kielichy oznacza zawsze jakiś rodzaj przeszkody w odpływu moczu. Wzrost ciśnienia tym spowodowany w układzie powoduje dolegliwości. Przeszkodą może być kamień, który utknął w moczowodzie , może to być ucisk od zewnątrz lub kilka innych przyczyn. Wymaga to bezwzględnie diagnostyki i odprowadzenia moczu. W przypadku silnego bólu lub gorączki należy zgłosić się na oddział SOR. Pozdrawiam

Należy poszerzyć diagnostykę o przyczynę zaburzeń odpływu moczu z nerki, np. o uro-TK jamy brzusznej i po konsultacji urologicznej zdecydować o dalszym sposobie postępowania.
Witam.

Tak jak przedmówcy również uważam, że ta sytuacja wymaga poszerzenia diagnostyki. Jeżeli nie ma możliwości dostania się do Por. Urologicznej to należy rozważyć zgłoszenie się na SOR/Izbę Przyjęć.

Pozdrawiam,
Paweł Wołyniec
Generalnie zgadzam się z moimi kolegami.Nie pamiętam w mojej praktyce przeszkody w moczowodzie bez poszerzenia miedniczki i początkowego odcinka moczowodu jeśli przyczyną zwiększonego ciśnienia moczu jest przyczyna wewnętrz lub zewnątrzmoczowodowa.Same poszerzone kielichy różnicował bym z torbielami lub z poszerzonymi kielichami/hydrocalix/.Ale jak najbardziej pod dalszą diagnostyka podpisuję się.