Od dłuższego czasu mam pewien problem - moje oczy szybko się męczą, po czytaniu albo patrzeniu w tel

5 odpowiedzi
Od dłuższego czasu mam pewien problem - moje oczy szybko się męczą, po czytaniu albo patrzeniu w telefon zaczynają mnie boleć mięśnie oczu, czuję zawroty. Uczucie kołysania nie występuje gdy patrze na coś co jest blisko, ale gdy przestaję skupiać wzrok i patrzę w dal odczuwam zawroty i kołysanie obrazu. Jestem krótkowidzem (OP -5.0, OL -4,5), ale od kilku miesięcy nie noszę okularów. Czy to może być przyczyną tych dolegliwości?
Jak najbardziej może być to przyczyną dolegliwości. Przy krótkowzroczności wskazane jest noszenie korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych. Dobrze byłoby zgłosić się na badanie kontrolne. Jaki był powód zaprzestania noszenia korekcji?

Zdecydowanie tak! Brak zastosowania korekcji wady wzroku zawsze powoduje bardzo indywidualne i subiektywne pogorszenie widzenia. Opisane objawy nie są związane wyłącznie z narządem wzroku, ale przede wszystkim z obszarem w mózgu odpowiadającym za przetwarzanie bodźców wzrokowych. Mózg wcześniej przyzwyczajony do odbierania ostrego obrazu może mieć teraz potężny problem z przetworzeniem obrazu odebranego od oczu bez skorygowanej wady wzroku - oczekuje dużej ilości informacji i szczegółów, a otrzymując obraz rozmyty, kłopoty w jego interpretacji mogą być odczuwane jako wspomniane kołysanie. Kolejnym mechanizmem, który podupada podczas braku korekcji wady wzroku jest akomodacja oczu. W tym momencie oczy są głównie w stanie spoczynku akomodacyjnego (czego objawem jest pozorny komfort podczas czytania), lecz wskutek długotrwałego braku bodźców do akomodacji, proces ten może zostać na stałe upośledzony (wskazana jest wówczas terapia widzenia). Kolejnym czynnikiem ryzyka, przed którym przestrzegam podczas braku korekcji krótkowzroczności jest pogłębienie się tej wady wzroku (szczególnie prawdopodobne u osób młodych).
Nienoszenie korekcji optycznej przy takiej wadzie wzroku nie ma żadnego istotnego uzasadnienia. Co sprawiło, że korekcja nie jest używana?
Oprócz ww. powodów, wymienionych przez koleżanki, dodalbym jeszcze jeden: niewyraźne widzenie to duże utrudnienie dla mózgu w dokładnym ustawieniu oczu na rzecz, na którą Pani patrzy, co może prowadzić do chwilowego dwojenia, problemow z lokalizacją i w konsekwencji zawrotów głowy.
Oprócz doboru odpowiedniej korekcji u Optometrysta proponuję też sprawdzić widzenie obuoczne.
Koniecznie należy wrócić do korygowania wady wzroku. Niezbędna też jest kontrola widzenia obuocznego. Dlatego niezwłocznie należałoby udać się na wizytę i badanie.
Brak noszenia korekcji spowoduje nieprawidłowe ustawienie oczu,co zniekształci obraz otoczenia. Dodatkowo zaburzy działanie układu utrzymania równowagi oczy - uszy - mózg, stąd będą zawroty głowy. Dodatkowo nienoszenie tak dużej korekcji zwykle utrudnia badania w gabinecie właśnie ze względu na adaptacje do wymienionych wcześniej zaburzeń. Wskazane byłoby badanie i nastawienie się na sytuację, że może nie udać się dobrać idealnie korekcję wady, ale i tak jest to lepsze rozwiązanie.