Od 2 miesięcy zmagam się z lekami. Nie potrafię wyjść z domu żeby nie myśleć o tym że coś może mi si

3 odpowiedzi
Od 2 miesięcy zmagam się z lekami. Nie potrafię wyjść z domu żeby nie myśleć o tym że coś może mi się stać. Biorę hydroksyzyne ale mam wrażenie że przestaje mi pomagać. Od ponad tygodnia objawy się nasiliły. Jestem totalnie zalamalana, mam 23 lata i przez całe życie byłam odważna a tu nagle życie obróciło się o 180°... Czy można to wyleczyć? Bardzo mi to przeszkadza w życiu codziennym a tracę już siły na walkę sama ze sobą.
Stany lękowe to problem, z którym zmaga się wiele osób, są one jak najbardziej uleczalne. Zachęcam do sięgnięcia po wsparcie dla siebie u psychologa lub psychoterapeuty. Darmową pomoc otrzyma Pani w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej oraz Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie. Pozdrawiam Joanna Kaminiak

Witam serdecznie, zaburzenia lękowe należą do jednych z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Oczywiście leczy się je, najczęściej z powodzeniem. Podstawową formą leczenia jest psychoterapia, wspomagana farmakoterapią, jeśli zachodzi taka konieczność (o czym ostatecznie decyduje lekarz psychiatra). Zachęcam do poszukania w swojej okolicy psychoterapeuty, rekomenduję psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnych, który jest niezwykle skuteczny w leczeniu tego typu zaburzeń, co potwierdza nie tylko praktyka ale też liczne badania. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Szanowna Pani, stany lękowe są często występującą dolegliwością. Objawiają się one między innymi przykrymi doznaniami somatycznymi, jak na przykład kołatanie serca, wrażenie duszności, drżenie ciała, napięcie mięśni, uczucie słabości, uczucia zimna itp. Do tego pojawiają się katastroficzne myśli i wyobrażenia, które wzmagają uczucie lęku. Osoby przeżywające stany lękowe, w obawie przed skutkami tych dolegliwości lub obawiając się, że mogą poczuć nieprzyjemny lęk, często stosują strategię unikania i np zaczynają ograniczać wyjścia z domu lub przestać podejmować aktywności, w których lęk może się pojawić.
Zaburzenia lękowe są zaburzeniami, które mogą być skutecznie wyleczone za pomocą psychoterapii, np pomocna może być psychoterapia poznawczo-behawioralna. Niekiedy dodatkową pomocą może być wsparcie farmakologiczne, które ustala lekarz psychiatra.

Czy była Pani na konsultacji lekarskiej? Niekiedy zdarza się, że objawy lęku są spowodowane zaburzeniami tarczycy. Jeżeli nie konsultowała się Pani dotychczas z lekarzem, zachęcam Panią do rozważenia tego kroku, żeby wyeliminować ewentualne dolegliwości somatyczne, które mogą za stany lękowe odpowiadać.

Pozdrawiam serdecznie!
Emilia Misiaszek