Od 2 miesięcy mam objawy refluksu tj. gula w gardle, czasem cofanie pokarmu, ucisk w klatce. Biorę d

4 odpowiedzi
Od 2 miesięcy mam objawy refluksu tj. gula w gardle, czasem cofanie pokarmu, ucisk w klatce. Biorę dexilant 30 mg. Poprawa jest naprawdę bardzo mała. Miałam gastroskopię, która nic nie wykazała. Czy możliwy jest refluks, którego nie widać na obrazie endoskopowym?? Proszę o opinię
Dzień dobry. Możliwy jest refluks żołądkowo-przełykowy bez zmian endoskopowych. Mówimy wówczas o NERD(Non-Errosive Reflux Disease), czyli nienadżerkowej postaci choroby refluksowej. Pozdrawiam

Witam, ja tylko dodam że czasem technika odżywiania (tzw higiena jedzenia), ma znaczenie! Kłaniam Się
Jak najbardziej. Zarzucanie treści pokarmu jest uwarunkowane w dużej mierze czynnikami pochodzenia mechanicznego. Przybliżę mechanizm w skrócie: żołądek i przełyk są dwiema częściami przewodu pokarmowego znajdującymi się w dwóch jamach ciała w których jest różnica ciśnień (w jamie brzusznej jest dodatnie w klatce piersiowej -ujemne ). Przełyk utrzymuje swoją relatywną pozycję dzięki systemowi wieszadłowemu (m in. włókna Charpy'ego do pierwszych 4 kręgów piersiowych). Nadmiar napięcia wyprostnego w tułowiu (tzw. plecy plaskie) predysponują pociąganie przełyku do góry przez co żołądek jest niejako zachęcamy przez różnicę ciśnień do " podzielenia się"swoją zawartością z przełykiem.
Wg mnie powinieneś spróbować pracy z osteopatą albo fizjoterapeutą pracującymi globalnie a przeszkolonymi w terapii wisceralnej lub manipulacji powięziowych w dysfunkcjach wewnętrznych. Powodzenia,
Daniel
Witam serdecznie,

bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Tak oczywiście jest możliwy! Problem refluksowy to nie tylko proelbem z żołądkiem. Na tego typu problem trzeba popatrzeć trochę szerzej. Warto zainteresować się dietą, terapią manualną, odpowiednią suplementacją, terapią wisceralną oraz całą osteopatią. Tylko w ten sposób można wyleczyć się z tej przykrej dolegliwości.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3 a od kwietnia zapraszam do nowych gabinetów przy al. Komisji Edukacji Narodowej 53 lok. 4

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC