Od 10 lat choruje na epilepsje biore dopakine chrono 500 napady bywaja rzadko od 2015 stwierdzono u

5 odpowiedzi
Od 10 lat choruje na epilepsje biore dopakine chrono 500 napady bywaja rzadko od 2015 stwierdzono u mnie nerwice napadowo lekowa biore leki doxepin tewa rano i wieczorem lecz nie czuje poprawy lekarz stwierdzil ze casem leczenie musi trwac nawet 2 lata dodal mi tylko doraznie parogen . mam pytanie czy nerwica moze miec podloze neurologiczne konkretnie chodzi mi o to czy epilepsja moze byc przyczyna nerwicy.
Dziekuje za odpowiedz
Anna
Pani Anno,
tak, epilepsja podobnie jak wiele innych schorzeń, np. chorób, którym towarzyszy przewlekły ból, może sprzyjać rozwinięciu się objawów nerwicy.
dr Andrzej Żytkowski

Witam
Odpowiedzi na to pytanie powinien udzielić pani lekarz prowadzący i stawiający tą diagnozę. Dysponuje pani wynikami badań. Proszę zadać mu wszystkie nurtujące panią pytania.
Dzień dobry,Pani Aniu te dwie diagnozy mogą się przeplatać,ponieważ świadomość diagnozy epilepsji może napędzać negatywne myśli ograniczające codzienne funkcjonowanie co może generować zaburzenia lękowe(np.boimy się wyjść z domu ponieważ możemy dostać ataku padaczki itd)Ważnym pytaniem jest kiedy ostatni raz wydarzył się atak padaczki,czy miało to charakter incydentalny czy powtarzalny.Napewno w kwestii zaburzeń lękowych warto udać się do psychoterapeuty i przyjrzeć się ich pochodzeniu.pozdrawiam serdecznie Adrian Wojtyła
Szanowna Pani,
rozumiem, że dolegliwość, którą Pani opisuje, może być bardzo uciążliwa. W dodatku, na pewno dużym obciążeniem, w sytuacji złego samopoczucia musi być opieka nad dzieckiem!
Z tego, co Pani napisała, wnioskuję, że konsultowała się Pani z lekarzami i nie wykazano fizjologicznych przyczyn tego problemu, a inne, psychologiczne trudności (np. lęki, zmienny nastrój) kierują Pani podejrzenia, co do przyczyn na obszar psychiki.
Możliwe, że zaciskanie się gardła ma charakter psychosomatyczny i jest powodowany silnymi emocjami, jakie Pani przeżywa. Myślę, że aby sobie z tym poradzić konieczna byłaby wizyta u psychiatry i konsultacja psychologiczna w celu diagnozy oraz być może podjęcie psychoterapii. Wyniki badań sugerują, że w podobnych problemach najbardziej skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), a także takie, które zawierają metody behawioralne.
Wierzę, że uda się Pani uporać z tymi problemami!
Pozdrawiam serdecznie,
Vivian Fiszer
Celowe EEG