Obrzęk stawu skokowego po operacji.

6 odpowiedzi
Witam, mam takie pytanie: w październiku 2015 r. przeszedłem zabieg ortopedyczny - usztywnienie stawu skokowego metodą Ilizarowa. Po operacji staw był unieruchomiony aparatem Ilizarowa, który nosiłem do 19 lutego 2016, kiedy to został zdjęty. Od listopada 2015 r. lekarze ortopedzi zalecili zażywać lek Cyclo 3 Fort, 2x1 kaps. z powodu dużego obrzęku i zasinienia niemal całej stopy. Po zdjęciu Ilizarowa 19 lutego nadal utrzymywał się obrzęk i nieco mniejsze zasinienie, Cyclo 3 Fort brałem do początku marca bieżącego roku - czyli w sumie niecałe 4 miesiące. Po konsultacji z chirurgiem naczyniowym w połowie marca w sprawie nadal obecnego obrzęku nadpowięziowego zażywam profilaktycznie Xarelto 20 mg 1x1, obecnie ukończyłem już 4 opakowanie po 14 tabl. Mam pytanie, czy zbyt długie zażywanie Cyclo 3 Fort mogło doprowadzić do niekorzystnych zmian we krwi? Lub w układzie żylnym stopy, który był uszkodzony przez aparat Ilizarowa? Miałem też robione badanie USG Doppler Color, nie wykazano zakrzepicy ale na zdjęciach widoczne są podłużne, białe "plamy". Co to jest, czy to są skrzepy krwi? Lekarz chirurg naczyniowy nie powiedział mi tego, a zauważyłem to dopiero w domu. Staram się jak najczęściej chodzić - o balkoniku, a także o kulach, jak zalecił ortopeda, ale stopa czasami boli. Czy profilaktycznie 4 opakowania Xarelto 20 mg wystarczą, czy trzeba jeszcze zażywać nadal? Wiem od chirurga naczyniowego, że może z tego powstać krwiak. Czy to jest spowodowane tym lekiem Cyclo 3 Fort? Bardzo proszę o pomoc o jakąś radę w tej sprawie. Dziękuję.
Lek Cyclo3Fort nie ma wpływu na skład krwi i nie jest przyczyną powstawania krwiaków. Ciężko mi jest powiedzieć co autor miał na myśli pisząc o "białych plamach". Xarelto? Przy braku zmian w układzie głębokim i braku unieruchomienia nie zdecydowałbym się wogóle na włączenie tego leku. Co zrobić z obrzękiem? Zastanowiłbym się nad włączeniem do stosowania podkolanówki uciskowej.

Szanowny Panie,

Z informacji, które Pan przedstawił wynika, że stan pańskiej kończyny dolnej jest ściśle związany z zastosowanym ortopedycznym leczeniem Pańskiego schorzenia i jest jego konsekwencją. Preparat Cyclo3Fort ma jedynie znaczenie wspomagające i nie spodziewałbym się po nim spektakularnych rezultatów w Pana przypadku; nie powinien on też Panu zaszkodzić. Badanie USG Doppler jest badaniem dynamicznym i ocenianie wydrukowanych zdjęć jest bezcelowe. Profilaktykę przeciwzakrzepową po zabiegach ortopedycznych zwykle prowadzi się do całkowitego uruchomienia pacjenta. Powinien Pan kontynuować terapię pod kontrolą Ortopedy, który Pana operował.

Z poważaniem,

Maciej Malinowski
Witam Pana, jest mało prawdopodobne aby przyjmowanie przez dłuższy czas Cyclo 3 Fort mogło spowodować zaburzenia we krwi, a tym bardziej w żyłach stopy. Nie jest pewne czy aparat Ilizarowa uszkodził układ żylny. Xraelto jest lekiem, który podaje się jako leczenie zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz jako profilaktyka nawrotowej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Jeżeli nigdy nie stwierdzono u Pana zakrzepicy, nie jest Pan po operacji stawu biodrowego to nie ma wskazań do przyjmowania przewlekle Xarelto.
Nie wiem co jest na wyniku badania - zdjęciach USG Doppler - musiałbym zobaczyć - czy to są skrzepliny ?, ale jak w opisie nic nie ma na temat zakrzepicy to raczej jej nie ma.
Samo upośledzenie ruchomości stopy może być przyczyną zastoju krwi żylnej - zasinienie i obrzęku, każda aktywność ruchy stopą -(im częściej, tym lepiej), napinanie mięśni podudzia (chodzenie, ruchy stopą - zgięcie grzbietowe i podeszwowe naprzemiennie w pełnym zakresie - jak np. naciskanie i zwalnianie pedału gazu) działa korzystnie wspomagająć odpływ krwi żylnej i chłonki - przeciwdziałając obrzękowi. W czasie siedzenia proszę trzymać nogę tak aby była podniesiona powyżej poziomu. Krwiak przy stosowaniu Xarelto może wystąpić najczęściej po urazie - uderzeniu, stłuczeniu, samoistnie rzadko. Odnośnie zakrzepicy należy wykonać badanie USG i ocenić czy są świeże skrzepliny, bądź stare zmiany pozakrzepowe. Pozdrawiam
Xarelto należy stosować w przypadku zakrzepicy żył głębokich.
Cyclo3Fort jest lekiem o łagodnym działaniu. Nie powoduje takich powikłań.
Cyclo 3 fort nie jest silnym lekiem naczyniowym i jego stosowanie nie prowadzi do poważnych działań niepożądanych. Co do stoswania Xarelto to nie widzę celowości tej terapii z takiego powodu. odnosząc się do obrzęku i zasinienia to operacja usztywnienia stawu skokowego powoduje do zatrzymania funkcji pompy mięśniowej łydki głównej siły odpowiadającej za prawidłowy odpływ krwi żylnej. Jeżeli ona nie dziła to noga może sinieć i brzęknąć. W takich przypadkach powinno się stosować kolanówki uciskowe.
Witam
Większość dolegliwości opisanych w pytaniu raczej jest związana z przebytym urazem. Trudno jest mi zinterpretować opis badania usg.
Wydaje się że też trudno wiązać tak poważne dolegliwości z zażywanym specyfikiem będącym suplementem diety. Nie wiem jakie są wskazania do stosowania Xarelto, skoro nie rozpoznano zakrzepicy.