notoryczne kłamstwo

5 odpowiedzi
Witam,
problem polega na tym , iż moja 22 letnia córka kłamie i to we wszystkim.
Kłamstwa dotyczą nawet najdrobniejszych rzeczy, skończywszy na bardzo poważnych sprawach (zawalone studia, długi, itp.) co powoduje mnóstwo kłopotów. dłużej jako rodzic nie jestem tego w stanie znieść. niestety nie wiem jak jej pomóc
Co powinnam jako rodzic zrobić?
Wygląda na to, że córka jest pełnoletnia i sama musiałaby podjąć decyzje o zmianie swojego postępowania. Ale warto z nią porozmawiac o tym, jak się pani czuje z jej zachowaniami. Do niej należy decyzja, co z takim komunikatem zrobi.

Należałoby znaleźć przyczynę opisywanego zachowania, więc najlepiej byłoby zachęcić córkę do spotkania z psychologiem. W zależności od źródła trudności istnieją różne rozwiązania. Córka jest jednak dorosła, więc jeżeli nie wyrazi zgody na konsultację, odnalezienie źródła problemu może być utrudnione. Pani jako rodzic również może skonsultować się z psychologiem w celu uzyskania porady w trudnej sytuacji, jeżeli córka odmówi kontaktu ze specjalistą.
Witam,
Dzieci zazwyczaj okłamują rodziców, ponieważ przynosi im to realne korzyści. Pani córka - młoda kobieta - coś zapewne w swoim odbiorze zyskuje zatajaniem prawdy. Zyski te mogą być zarówno materialne - rodzice spłacają długi, jak i psychologiczne - córka unika odpowiedzialności. Tego typu zachowania unikowe pojawiające się w rodzinie zazwyczaj mobilizują oboje rodziców do wspólnego wypracowywania nowych strategii w relacji z dzieckiem. Córka może również z jakichś powodów odczuwać lęk przed zwierzaniem się Pani z trudnych dla siebie spraw. W takich sytuacjach terapia rodzinna sprzyja odbudowywaniu i pogłębianiu wzajemnych relacji. Udział “buntującej” się córki w takiej terapii może stać się warunkiem wyciągnięcia jej z kolejnych tarapatów…
Pomocne są również bardzo konsultacje indywidualne rodzica/ców z psychoterapeutą, pozwalają bowiem rozeznać się w problemie oraz wypracować skuteczną strategię działania.
Witam, czytając o pani problemach z dorosłą córką myślę , że warto skorzystać z porady w tym zakresie, być może właśnie po to by wiedzieć co robić , a czego unikać w relacji i jak wesprzeć córkę w trudnym okresie uzyskiwania samodzielności. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.
Witam.
Po pierwsze powinna Pani porozmawiać z córką , na temat pomocy psychologicznej. Jeżeli się zgodzi wtedy należy znaleźć odpowiedniego specjalistę i umówić wizytę.Zapraszam na konsultację.