Niewyobrażalny ból kręgosłupa powodujący brak możliwości poruszania -wołanie o pomoc

3 odpowiedzi
Witam od sześciu lat borykam się z bólem kręgosłupa, a od 6 miesięcy jest to ból nie do wytrzymania, po miesięcznej rehabilitacji jest jeszcze gorzej niż było przed zabiegami. Był wykonany rezonans magnetyczny rok temu w wyniku, którego ustalono co następuje:
Opis badania
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji T1 T2 płaszczyznach strzałkowych , STIR w płaszczyznach strzałkowych, w sekwencji T2 w płaszczyznach poprzecznych równoległych do blaszek granicznych trzonów kręgów od poziomu Th12-L1 do poziomu L5-S1.
Dane ze skierowania: Spondylosis z lumbalis. Wyrównana lordoza lędźwiowa. Drobne zmiany o charakterze zwyrodnieniowo-wytwórczym na krawędziach trzonów. W trzonach kręgów zmiany o charakterze zwyrodnienia tłuszczowego. Tarcza międzykręgowa na poziomie L3-L4 L, L4-L5 i L5-S1 o obniżonej intensywności sygnałów w sekwencji SE/T2, jak w przypadku zaburzeń uwodnienia. Na poziomie L3-L4, L4-L5, L5-S1 widoczne są zmiany o charakterze uwypukleń tarcz m/kręgowych, na poziomie L3-L4 L4-L5 obustronnie, na poziomie L5-S1 na stronę lewą, co powoduje zwężenie kanałów korzeni nerwów rdzeniowych, szerokość kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym najwęższa jest na poziomie L5-S1 i wynosi 13,7 mm. Intensywność sygnałów końcowego odcinka rdzenia kręgowego jest prawidłowa. Szerokość kanału kręgowego w pozostałym widocznym zakresie prawidłowa.
Wnioski: Uwypuklenia tarcz m/kręgowych od poziomu L3-L4 do poziomu L5-S1.
Bardzo proszę o opinię.
Witam,
Badanie rezonansu magnetycznego wskazuje na wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe, które mogą powodować dolegliwośći bólowe. Kwalifikacja jednak do ewentualnego leczenia operacyjnego odbywa się po ocenie neurologicznej i ocenie badania obrazowego jednocześnie.
Dziękuje Staszkiewicz

Niestety tego opisu nie można brać pod uwagę, dolegliwości uległy nasileniu ok 6 miesięcy temu, a badanie jest starsze o pół roku. Konieczne jest wykonanie ponownego badania MR. Odnosząc się mimo wszystko do załączonego opisu- to korelacja bólu ze zmianami w MR nie jest jednoznaczna. W takich przypadkach decyduje wywiad i dokładne badanie pacjenta
Witam, rezonans musi być świeży, roczny nie ma obecnie żadnej wartości, na jego podstawie nie da się zaproponować leczenia. Pozdrawiam
Piotr Winkler