Niewielki katar zatokowy

3 odpowiedzi
We środę 8 czerwca obudziłem się z bólem gardła. Gardło było dość mocno zaczerwienione. Po południu tego samego dnie dostałem gorączkę 38,5 stopnia. Zażyłem nurofen. W kolejnych dniach gorączki już nie było. Następnego dnie (czwartek) gardło bolało już dużo mniej. Poszedłem do lekarza pierwszego kontaktu. Zbadał mnie i powiedział, że to wirusowe zapalenie gardła i że za kilka dni powinno być ok. Z leków dostałem tylko glimbax do płukania gardła (3 razy dziennie).
W sobotę rano wysiąkałem żółto-zielonego gluta (1 raz z nocy). W gardle miałem minimalną ilość żółtej flegmy. Przez dzień był spokój (tzn. flegmy nie było, w nosie sporadycznie przeźroczysty katar). W niedzielę sytuacja się powtórzyła. Tzn. rano te same objawy, przez dzień nic. Pojechałem więc na dyżur całodobowy i lekarz ogólny zalecił: odstawić glimbax (gardło dobre), ACC (1-1-0), sól fizjologiczna, sinulan forte express (krople), ibuprom zatoki 3 razy dziennie przez 3 dni, dicortineff do nosa 3 razy dziennie po 2 krople. Wszystko na 10 dni.
Na dzień dzisiejszy (wtorek) mój stan się nie zmienił. Tzn. rano wysiąkuję po nocy jednego żółto-zielonego gluta, odchrząkuję przez chwilę żółtą flegmę (bardzo małe ilości). Nos nie jest ani zatkany, ani specjalnie przytkany, nie kaszlę, trochę przez dzień pochrząkuję.
Ogólnie czuję się zdrowy, tylko nie chcę aby katar mi się rozwinął lub przeszedł w stan przewlekły. Nie chcę też brać antybiotyku doustnie bez potrzeby.
Proszę o radę - udać się do laryngologa, czy odczekać jeszcze np. 3 dni i dopiero jak objawy nie ustąpią to wtedy szukać pomocy.
Witam
Ja w takich przypadkach jeślio utrzymuje się ropny katar rozpoznaję ropne zapalenie zatok i aby uniknąć powikłań lub przejścia w stan przewlekły zalecam antybiotykoterapię doustną min 10dni (Augmentin 2x1,0 lub Zinnat 2x0,5 ewentualnie Clindamycin MIP 600 2x1) plus probiotyk oraz steryd donosowy
pozdr
Stanisław Nitek
W łagodniejszych przypadkach próbuję czasami płukania nosa i zatok metodą Proetza

Witam serdecznie.
Myślę, że rozsądnym będzie dokończyć zaleconą kurację.
W przypadku nadal utrzymujących się dolegliwości - zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam. Przedstawione objawy wskazują na bakteryjne zapalenie zatok. Uważa, że konieczna jest konsultacja laryngologiczna i leczenie miejscowe z ewentualną diagnostyką obrazową zatok. Pozdrawiam.