Niedoczynność tarczycy?

1 odpowiedzi
Dzień dobry,Mam prośbę o interpretację wyników badań.
Byłam na niskokalorycznej diecie podczas której schudłam 20 kg w ciągu 4 miesięcy. Obecnie ważę 67 kg przy wzroście 173 cm. Najniższa waga wynosiła 60 kg. Mam 25 lat, nigdy nie rodziłam.
Przez około półtora roku przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne. Przestałam brać w grudniu 2015 roku (wskazanie przed zabiegiem operacyjnym) i od tego momentu brak miesiączki. Podczas diety miesiączki były bardzo słabe (znaczne osłabienie krwawienia w porównaniu z miesiączkami sprzed diety). Obecnie nie przyjmuję żadnych leków hormonalnych.
Obecnie od pół roku brak miesiączki do tego na diecie strasznie słabe samopoczucie + sucha skóra + wypadające włosy + zaparcia. Miesiączka zatrzymała się przy wadze ok. 68 kg
Obecnie każdy posiłek niekontrolowany kończy się natychmiastowym wzrostem wagi. Każda bardziej wymagająca aktywność fizyczna powoduje, że bardzo puchnę i nie mam siły.
Moje wyniki badań:
TSH 1,524 µIU/ml
Folikulotropina (FSH) (L65) 1,03 mIU/ml
Estradiol (E2) 37,50 pg/ml
Luteotropina (LH) (L67) < 0,07 mIU/ml
Progesteron (N55) 1,57 ng/ml
Prolaktyna (PRL) (N59) 6,9 ng/ml
Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) ↓ 2,00 pg/ml
Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 0,93 ng/dl 0,89 — 1,76
Wyniki są sprzed półtora miesiąca.
Czy udając się na wizytę do lekarza powinnam zrobić nowe badania? Stan zdrowia oraz samopoczucie od momentu wykonywani badań nie uległy zmianie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zbyt szybka utrata masy ciała spowodowała prawdopodobnie wtórną niedoczynność tarczycy oraz niedoczynność osi gonadotropowej. Wyniki warto powtórzyć, żeby utwierdzić się w przekonaniu że tendencja jest stała. Wymaga Pani dalszej diagnostyki i leczenia endokrynologicznego.