Nie mam dwóch górnych ósemek, w dwóch dolnych utworzyła się próchnica. Lekarz dał mi wybór: wyrywać

7 odpowiedzi
Nie mam dwóch górnych ósemek, w dwóch dolnych utworzyła się próchnica. Lekarz dał mi wybór: wyrywać lub leczyć. Proszę o poradę, czy zachowanie dolnych ósemek przy braku górnych ma sens? Dziękuję.
Dzień dobry, wszystko zależy od tego, czy ma Pani stłoczenia, czy któryś z zębów ma zmiany okołowierzchołkowe i jest kwalifikowany do resekcji lub usunięcia, czy będzie Pani zakładała aparat ortodontyczny stały. Jak Pani widzi jest dużo znaków zapytania, dlatego najlepiej będzie, jak lekarz podejmie decyzję. Pozdrawiam dr Kręcisz

Dzien dobry, lepiej jest usunąc takze dolne ósemki, tym bardziej, ze nie leczy się raczej ósemek kanałowo a przecież moze być tak głęboki ubytek próchnicowy.
Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Decyzje na pewno nalezy podjac indywidualnie. Jesli sa to zęby a niewielka prochnica i wazne w zgryzie to warto je leczyc, gdyz jakakolwiek ingerencja chirurgiczna obarczona jest ryzykiem. Jesli jednak zęby są bardzo zniszczone i funkcja ich w zgryzei nieważna a usuniecie z minimalnym ryzykiem to może warto je usunąć aby zapobiegać kłopotom w przyszłości. POzdrwiam
Jeśli ząb nie ma antagonisty (jest ząb na dole, a nie ma przeciwstawnego na górze), ząb ten nie uczestniczy w zgryzie tym samy nie pełni swojej funkcji. Wskazania do ekstrakcji / leczenia są wydawane na podstawie badania klinicznego. Zapraszamy więc na wizytę konsultacyjną.
To zależy od stopnia zaawansowania próchnicy oraz od ułożenia zębów w żuchwie
Witam! W takiej sytuacji wiele zależy od ułożenia dolnych ósemek, czy są całkowicie w jamie ustnej, czy korona ukrywa się częściowo lub w całości pod dziąsłem, jak ząb jest położony względem reszty łuku zębowego. Decyzje o usunięciu lub leczeniu powinno się podjąć wspólnie z lekarzem po analizie zdjęcia panoramicznego lub tomografii,jeśli jednak ubytek próchnicowy jest duży i nie ma zęba przeciwstawnego ( górnej ósemki) należy rozważyć usunięcie. Pozdrawiam serdecznie
W przypadku braku górnych zębów mądrości, decyzję o usunięciu dolnych ósemek należy podjąć biorąc pod uwagę m.in. stopień zaawansowania próchnicy oraz kontakt w zgryzie z zębami przeciwstawnymi ( drugimi trzonowcami). Jeśli zęby mają kontakt w zgryzie, a próchnica nie jest bardzo zaawansowana ( istnieje małe prawdopodobieństwo konieczności leczenia kanałowego) warto zdecydować się na leczenie zachowawcze. Jeśli jednak zęby są „nieprzydatne w zgryzie” lub mogą wymagać leczenia endodontycznego, ekstrakcja może okazać się prostszą i bardziej właściwą metodą leczenia. Bez badania klinicznego oraz radiologicznego ciężko stwierdzić, która z metod leczenia jest bardziej odpowiednia w tym przypadku.