Najprawdopodobniej z powodu niezauważonej próchnicy odłamał mi się zewnętrzny fragmencik jednego z z

11 odpowiedzi
Najprawdopodobniej z powodu niezauważonej próchnicy odłamał mi się zewnętrzny fragmencik jednego z zębów. Poza faktem, że jest to bardzo nieestetyczne, to obawiam się o jego dalsze losy. Co w takiej sytuacji można byłoby zrobić? Ząb nie sprawia mi bólu, ale ewidentnie trzeba działać jak najszybciej.
Leczyć!
Zapraszam!

brak bólu jest negatywnym faktorem.Trzeba sprawdzić żywotność zęba i odbudować wypełnieniem (plombą) ząb.
Witam
Jak najszybciej udać się do dentysty, wyleczyć próchnicę i estetycznie odbudować.
pozdrawiam
Dominika Polak
Myślę, że w opisanej przez Panią sytuacji wystarczy leczenie zachowawcze w postaci założenia wypełnienia.
Proszę jak najszybciej pójść do dentysty
Dzień dobry, ewidentnie należy działać szybko, dopóki ząb nie boli, należy go wyleczyć. Proszę zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam. Przede wszystkim proszę umówić sie na wizytę konsultacyjną do stomatologa. Na niej lekarz przedstawi wszystkie możliwości leczenia. Pozdrawiam StylDent
Witam!
Należy udać się w trybie pilnym do lekarza stomatologa.
Podczas wizyty uzyska Pani/Pan informację o możliwym leczeniu.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Dzien dobry, na podstawie opisu na pewno konieczna jest wizyta u stomatologa, natomiast sposob leczenia zalezy od wielkosci ubytku i zlamania.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na wizyte ;)
Dzień Dobry.

Jeśli uszkodzenie szkliwa jest niewielkie leczeniem z wyboru jest rekonstrukcja materiałem kompozytowym w odpowiednim kolorze. Jeśli uszkodzenie jest głębsze wymagana jest diagnostyka, rtg, rozmowa o planie leczenia.
Najlepszym wyjściem jest konsultacja.
Dziękuję za przesłane pytanie.
Odnosząc się do przyczyny: być może była to próchnica, natomiast jeżeli w zębie było wypełnienie, a dodatkowo wystąpiły przeciążenia zgryzowe, można dopatrywać się przeciążeń zgryzowych jako przyczyny.
Natomiast leczeniem z wyboru jest leczenie zachowawcze (czyli opracowanie i uzupełnienie utraconych tkanek). Jeżeli utrata jest znaczna, można rozważyć zastosowanie korony częściowej. Natomiast, zdarza się też że przy rozległych ubytkach, dochodzi do obnażenia miazgi i jej martwicy, co skutkuje koniecznością leczenia endodontycznego. Polecam udać się do swojego ulubionego stomatologa, który po badaniu rozwieje wątpliwości.