Moja mama miała i ma ból w okolicach serca.byłem z nią w szpitalu kardiologicznym aby to zdiagnozowa

4 odpowiedzi
Moja mama miała i ma ból w okolicach serca.byłem z nią w szpitalu kardiologicznym aby to zdiagnozować ,tam zrobiono jej ekg,echo i krew.wyszły jej podwyższone d-dimery i pozostawiono ją w szpitalu.zrobiono jej rentgen i wyszło zacienienie na prawym płucu ,płat środkowy.zrobiono jej też tomograf i wyszło ognisko zapalne w prawym płucu 30x17x12 mm.ma się zgłosić do szpilala pulmunologicznego.od 20 lat kaszle i ma stwierdone POCHP.ma 67 lat.proszę mi powiedzieć czy taka zmiana zawsze oznacza zmianę nowotworową ,czy może to być coś innego.proszę o odpowiedzi,bardzo się denerwujemy.termin do szpitala ma za 2 tygodnie.
Opis tomografii sugeruje zapalenie płuc, wykluczenie innych przyczyn opisywanej zmiany wymaga badań dodatkowych i Ew kontroli po leczeniu
AD

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
D-dimery wzrastają w różnych stanach m.in. w zapalnych, nowotworowych; pochp jest przewlekłą chorobą zapalną, przebiegającą z zaostrzeniami, a o zmianie trudno coś powiedzieć, jeśli nie ma do dyspozycji wywiadu (np. wywiad palenia papierosów), badania fizykalnego pacjenta oraz wyniku TK-choć interpretacja opisującego radiologa jako zmiana zapalna powinna uspokajać, należy się uzbroić w cierpliwość do czasu wyjaśnienia i przeprowadzenia kolejnych badań i ew. powtórzenia TK, czy zmiana ulega regresji po leczeniu
Za opisem ognisko zapalne w tk klatki piersiowej mogą się kryć różne rozpoznania. Ważne pytania uzupełniające to: czy pacjentka jest osobą palącą lub byłą palaczką, czy schudła, czy odpluwała krwistą wydzielinę, czy w ostatnim miesiącu była leczona z powodu zapalenia płuca prawego, i czy są zdjęcia czy też tk kl.p. do porównania z przeszłości. Odpowiedzi twierdzące na pierwsze 3 pytania zwiększają prawdopodobieństwo że za w/w obrazem radiologicznym kryje się zmiana nowotworowa, odpowiedzi przeczące je zmniejszają : konieczna jest diagnostyka uzupełniająca pulmonologiczna.
Nie zawsze taka zmiana oznacza zmianę nowotworową, wyniki badań wskazują na zmiany zapalne

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.