Moja mama miała i ma ból w okolicach serca.byłem z nią w szpitalu kardiologicznym aby to zdiagnozowa

5 odpowiedzi
Moja mama miała i ma ból w okolicach serca.byłem z nią w szpitalu kardiologicznym aby to zdiagnozować ,tam zrobiono jej ekg,echo i krew.wyszły jej podwyższone d-dimery i pozostawiono ją w szpitalu.zrobiono jej rentgen i wyszło zacienienie na prawym płucu ,płat środkowy.zrobiono jej też tomograf i wyszło ognisko zapalne w prawym płucu 30x17x12 mm.ma się zgłosić do szpilala pulmunologicznego.od 20 lat kaszle i ma stwierdone POCHP.ma 67 lat.proszę mi powiedzieć czy taka zmiana zawsze oznacza zmianę nowotworową ,czy może to być coś innego.proszę o odpowiedzi,bardzo się denerwujemy.termin do szpitala ma za 2 tygodnie.
Absolutnie nie oznacza nowotworu. Należy wykonać bronchofiberoskopie celem oceny drzewa oskrzelowego i pobraniu materiału na cytologię i bakteriologie. Przeliczyć antybiotykiem i wykonać ponownie tk klatki. Można isc na skróty i zrobić badanie pet-ct. Często zmiany naciekowe pozapalne występują u starszych pacjentów. Prosze sie nie martwić!

Opis tomografii sugeruje zapalenie płuc, wykluczenie innych przyczyn opisywanej zmiany wymaga badań dodatkowych i Ew kontroli po leczeniu
AD
D-dimery wzrastają w różnych stanach m.in. w zapalnych, nowotworowych; pochp jest przewlekłą chorobą zapalną, przebiegającą z zaostrzeniami, a o zmianie trudno coś powiedzieć, jeśli nie ma do dyspozycji wywiadu (np. wywiad palenia papierosów), badania fizykalnego pacjenta oraz wyniku TK-choć interpretacja opisującego radiologa jako zmiana zapalna powinna uspokajać, należy się uzbroić w cierpliwość do czasu wyjaśnienia i przeprowadzenia kolejnych badań i ew. powtórzenia TK, czy zmiana ulega regresji po leczeniu
Za opisem ognisko zapalne w tk klatki piersiowej mogą się kryć różne rozpoznania. Ważne pytania uzupełniające to: czy pacjentka jest osobą palącą lub byłą palaczką, czy schudła, czy odpluwała krwistą wydzielinę, czy w ostatnim miesiącu była leczona z powodu zapalenia płuca prawego, i czy są zdjęcia czy też tk kl.p. do porównania z przeszłości. Odpowiedzi twierdzące na pierwsze 3 pytania zwiększają prawdopodobieństwo że za w/w obrazem radiologicznym kryje się zmiana nowotworowa, odpowiedzi przeczące je zmniejszają : konieczna jest diagnostyka uzupełniająca pulmonologiczna.
Nie zawsze taka zmiana oznacza zmianę nowotworową, wyniki badań wskazują na zmiany zapalne