Moja mama często ksztusi sie przy jedzeniu i nie może go połknąć. Czuje tez wtedy ból w przelyku, ro

8 odpowiedzi
Moja mama często ksztusi sie przy jedzeniu i nie może go połknąć. Czuje tez wtedy ból w przelyku, rowniez skarży się na bóle przy mostku zazwyczaj po jedzeniu. Bardzo się martwię, bo mama nie chce udać się do lekarza, obawiam się ze może to być nowotwor. Dodam że ostatnie sytuacje są bardzo stresujace i mam nadzieje ze jets to tylko tym spowodowane. Jak wykluczyć najgorsze? Jakcja leczyć?
Witam, jest kilka przyczyn krztuszenia się podczas jedzenia. Mam mało informacji, aby móc podać najbardziej prawdopodobną przyczynę. Ale jeśli obawiają się Państwo nowotworu to wskazane jest wykonanie gastroskopii. Dodatkowo warto sobie zadać pytanie, czy zaburzenia połykania dotyczą zarówno pokarmów stałych i płynnych, czy tylko stałych, od jakiego czasu mama ma problemy z połykaniem, czy występują inne objawy alarmowe jak niedokrwistość itd.
Pozdrawiam

Witam serdecznie
Krztuszenie może mieć kilka powodów i nie zawsze oznacza nowotwór . Podstawowy element to obniżenie napięcia mięśni przełyku, obniżone napięcie zwieracza podniebienne-gardłowego i lub przełykowego-gardłowego, możemy mieć tez zaburzone żucie i połykanie w pierwszej fazie pokarmowej. Zapraszam na konsultacje online.
Pozdrawiam Elżbieta Rubys-Paulińska
W pierwszej kolejności proszę wykonać niezbedne badania laryngologiczne. W zależności od diagnozy można będzie rozpocząć stosowną rechabilitację lub leczenie.
Dzien dobry,
zamiast podejrzewać najgorsze proszę udać się do specjalisty i wykonać badania obrazowe (np. endoskopia przełyku). Przyczyn krztuszenia może być wiele ale na pewno wg. opisu jest to patologiczne i wymaga diagnostyki.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, przyczyn krztuszenia może być wiele. Mogą mieć one również podłoże psychiczne jeśli występują w sytuacji stresującej. Mogło również dojść do nabawienia dysfagii i wielu innych schorzeń. Najlepiej udać się do specjalisty
Proszę spróbować namówić mamę na wizytę lekarską, ponieważ przyczyn krztuszenia może być wiele. Bez zbadania mamy nikt nie odpowie na pytanie, czy jest to coś poważnego. Niech Pani powie mamie o swoich obawach i da jej wsparcie, może zaoferuje swoją obecność. Zdarza się, że Pacjenci boją się usłyszeć diagnozę, więc celowo bagatelizują objawy lub odwlekają wizytę. Trzymam kciuki za Panią i za mamę.
Witam
Krztuszenie i problemy z połykaniem, znane powszechnie jako dysfagia, może pochodzić z różnych źródeł. Nie koniecznie musi to być nowotwór. Również osoby starsze mają z tym problem natury rozwojowej, tzn. że mięśnie przełyku oraz inne odpowiedzialne za połykanie, wiotczeją i wymagają wsparcia ze strony logopedy. Zapraszam na konsultację. Wykonamy diagnozę i podejmiemy odpowiednie kroki, aby mama poczuła się lepiej :)
Pozdrawiam
Dzień dobry. Na początku dobrze wykonać endoskopowe badanie połykania lub videofluoroskopię w celu diagnozy zaburzeń połykania.