Moja mama 1,5 miesiąca temu przeszła udar mózgu. Fizycznie sprawność odzyskała jednak ma zaburzona m

5 odpowiedzi
Moja mama 1,5 miesiąca temu przeszła udar mózgu. Fizycznie sprawność odzyskała jednak ma zaburzona mowę i mowi „od rzeczy”. Obecnie przebywa na oddziale rehabilitacyjnym w szpitalu, ale wiem ze nie chce dłużej tam być. Płacze, pakuje się, chce wracać do domu. W obecnej sytuacji przez koronawirusa nie mam możliwości jej odwiedzać, nie mam z nią kontaktu. Chciałabym ją zabrać do domu, ale dalsze Ćwiczenia logopedyczne są niemożliwe, ponieważ żadne poradnie nie pracują.
Co mogę zrobić? Jak jej pomoc? Czy istnieje możliwość zajęć logopedycznych dla osób po udarze online?
Obawiam się, ze dalsze przebywanie w odosobnieniu może doprowadzić Mamę do depresji.
Jeżeli chodzi o depresję zawsze może pomóc dobry lekarz psychiatra, który może mamę ustabilizować. Co do terapii logopedycznej on line proszę szukać neurologopedy udzielającego porad online. Wielu specjalistów przeszło teraz na spotkania online. I proszę pamiętać - oczywiście w zależności od miejsca i wielkości udaru - największe efekty terapii uzyskuje się w ciągu pierwszego półroku od epizodu, później efekty nie są już tak bardzo spektakularne aczkolwiek możliwe. Proszę również rozważyć czy pozostawienie mamy na oddziale rehabilitacyjnym nie będzie dla niej mimo wszystko lepsze - będzie tam pod opieką rehabilitantów i różnych specjalistów. Jeżeli jest Pani/Pan pewien, że zapewni mamie opiekę w domu to zawsze lepiej w domu niż poza nim. Życzę zdrowia dla Pani/Pana i Mamy.

Zaburzenia mowy, które powstają w wyniku uszkodzenia mózgu m.in.udarów – głównie struktur korowych lub podkorowych półkuli dominującej dla mowy nazywamy afazją..Rehabilitację afazji należy rozpocząć jeszcze w szpitalu. Terapia prowadzona jest przez neurologopedów, psychologów i fizjoterapeutów. Neurologopeda zajmuje się reedukacją mowy i przywracaniem wszystkich sprawności językowych. Psycholog pomaga wyjść z depresji poudarowej. Mózg podzielony jest na dwie półkule, z których każda związana jest z innymi funkcjami. Prawa półkula kieruje lewą połową ciała, a lewa – prawą połową.Lewa jest półkulą tzw. językową, to dzięki niej mówimy. Udar mózgu zawsze prowadzi do częściowej niepełnosprawności zarówno w sferze ruchowej, jak i mentalnej. Ok. 80% udarów mózgu towarzyszą zaburzenia komunikacji Może wystapić afazja lub dyzartria. W przypadku mowy dyzartrycznej chory nie jest pozbawiony myślenia i programowania mowy. Problem dotyczy tylko samej artykulacji oraz spłyconej fazy wydechu. Mowa jest bełkotliwa, niezrozumiała.Dyzartrię rozpoznajemy po tym,że chory często krztusi się przy przyjmowaniu pokarmów i picia napojów.Rozumiem Panią doskonale,że jest Pani przykro w takiej sytuacji jaką mamy obecnie i Znam osobiście problem udaru ponieważ doświadczyła go dwukrotnie bliska mi osoba. Proszę zapytać,czy mama ma kontakt z psychologiem bo to bardzo ważne.Założeniem rehabilitacji jest odbudowanie w największym stopniu funkcji,które zostały utracone w wyniku udaru..Dobrze,że mama ma możliwość rehabilitacji, niektórzy pacjenci muszą długo na nią czekać.Dobrze by było żeby mamie wytłumaczyć jakie to dla niej ważne, wspierać ją w taki sposób jaki jest możliwy w obecnej sytuacji.Gdyby Pani jednak zdecydowała się na terapię Mamy on line to trzeba się skontaktować z neurologopedą, prowadzącym w ten sposób zajęcia. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo wytrwałości dla Pani i Mamy.
Witam Panią.
Jeżeli Pani mama zostanie wypisana z Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej do domu to na wypisie jest opis funkcjonowania poznawczego pacjenta. W tym opisie będzie ocena funkcji językowych - jaki typ afazji i/lub ocena funkcji mowy - jaki typ dyzartrii.
1. Proszę zapoznać się z dostępnym przez internet, bezpłatnym programem komputerowej terapii osób z afazję - zaburzenia funkcji językowych - AFAST.
2. Z wypisem mama uzyska skierowane do Poradni Logopedycznej (szukać kontaktu z neurologopedą), gdzie obecnie są realizowane telefoniczne porady finansowane przez NFZ. W zakresie tych porad obecnie można uzyskać zalecenia do pracy z pacjentem w domu.
3. Jako neurologopeda pracujący z pacjentami na ORN proponuję wstępne bardzo ogólnie ćwiczenia:
- włączyć śpiewanie znanych melodii np.: " sto lat", śpiewać kolędy, ....
- głośno odmawiać modlitwy;
- włączać wydobywanie ciągów słownych np.: dni tygodnia, pory roku, liczenie w kolejności, ....
- torować wydobywanie przysłów tzn. Pani zaczynamy mówić znane mamie przysłowie i pomaga jej skończyć;
- próbować torować słowa o przeciwnym znaczeniu np.: jeden duży drugi....(mały),....
- dalsze ćwiczenia zależne od typu afazji lub dyzartrii;
4. Szukać kontaktu z neurologopedą, aby Pani mogła realizować zalecenia z mamą w domu lub specjalista zaproponuje możliwą formę współpracy.
5. Starać się dla mamy uzyskać stopień niepełnosprawności, aby w przyszłości mogła ponownie trafić na ORN. Posiadanie stopnia niepełnosprawności skraca czas wyczekiwania w kolejce do każdego specjalisty w tym na ORN.
6. Jeżeli kontakt z mamą będzie spłycony to szukać kontaktu z psychiatrą i/ lub neurologiem.
Serdecznie pozdrawiam Panią i mamę. Pani życzę dużo cierpliwości i radości.
Małgorzata Byczyńska

Dzień dobry Pani!
Proszę zadbać o to, by mama najszybciej jak to jest tylko możliwe rozpoczeła pracę z neurologopedą. Terapia online w przypadku tego typu schorzeń nie jest według mnie dobrym rozwiązaniem. Nic nie zastapi na zywo interakcji na linii pacjent - terapeuta. Czasami potrzebne sa też masaże. Gabinety prywatne przyjmują bezpośrednio w warunkach podwyższonych reżimów sanitarnych. Pozdrawiam serdecznie i Dużo zdrowia dla mamy i wytrwałości dla Pani!
Dzień dobry, jestem neurologopedą i pracuję z pacjentami po udarach. W Warszawie zapraszam na konsultację i terapię w Centrum Logospec. Prowadzę także zajęcia i konsultacje przez skype. Więcej dowie się Pani na stronie internetowej Logospec.
Należy zacząć od diagnozy, aby sprawdzić jakie trudności językowe przejawia Pani Mama i następnie zaplanować terapię ukierunkowaną na usprawnianie zaburzonych funkcji.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły.