Moja córka nie chce nic sama gryżć

18 odpowiedzi
Mam dwie bliżniaczki są wcześniakami skończyły roczek z jedną nie mam problemu z jedzeniem wszystko ładnie je za to druga nic sama nie chce wziąść do rączki i włożyć do buzi jak jej podam jedzenie do buzi to zje jak jej podam sztućce do rączki to odrazu wywala strasznie się martwię i nie wiem gdzie się udać do jakiego specjalisty żeby mi pomógł....
Szanowna Pani, jedyne co mogę doradzić to proszę spokojnie obserwować dziewczynki, roczne dziecko bawi się sztućcami, samodzielnie próbuje wkładać łyżeczki do buzi, ale nie koniecznie, żeby zjeść to co się na nich znajduje. Proszę rozkładać córeczce na stoliku chrupki i zachęcać do jedzenia pokazując jak Pani je. Dziecko zacznie wykonywać te samą czynność przez naśladownictwo. W przypadku dalszych trudności można skonsultować się z logopedą, który pokaże Pani jak prawidłowo karmić córeczkę i zachęcać do gryzienia, pokaże masaże logopedyczne, które mogą pomóc córce jeśli ma małą sprawność narządów artykulacyjnych. Pozdrawiam, Maria Kmiecik

W tym, co Pani opisuje nie widzę nic niepokojącego. Trudno wymagać od rocznego dziecka, żeby jadło sztućcami. To raczej druga córeczka jest wyjątkowa :) Małe dzieci rzucają przedmiotami, wylewają płyny i ogólnie lubią wszystko wywalać :) Zakładam, że dziewczynki są pod opieką pediatry, są zdrowe i rozwijają się normalnie? Natomiast możliwe jest, że Pani jest przemęczona opieką, być może nie ma Pani wystarczającego wsparcia?
witam, zawsze powtarzam Rodzicom ,że każde dziecko jest indywidualną jednostką i nie warto porównywać ich do ogółu. Pani ma na bieżąco porównanie z uwagi na drugą córkę więc zauważa Pani problem. Pewnie niepokoiłaby Panią ta sytuacją. Owszem może córeczka jest tym "słabszym" dzieckiem , nad którym trzeba popracować, może dziecko jest po prostu ,,wygodne;; bo wie że Pani i tak ją nakarmi, może gdy zgłodnieje sama zacznie próbować używać widelca lub jeść ręką byleby robiła to sama. Skoro gdy je nie krztusi się pokarmem nie wypluwa to oznacza dla mnie przyzwyczajenie córki d wygody . Pozdrawiam
Witam, każde dziecko rozwija się indywidualne w swoim tempie. Ciężko stwierdzić czy jest to np. nadwrażliwość dotykowa. Proszę obserwować córeczkę, w razie wątpliwości proszę umówić się na wizytę (wraz z obserwacją) u psychologa dziecięcego i logopedy. Pozdrawiam ciepło, G.Dykas
Szanowna Pani,
proszę udać się do neurologopedy, który oceni sprawność artykulatorów, poziom rozwoju motorycznego i poznawczego córeczki. Neurologopeda będzie najbardziej odpowiednią osobą, która zorientuje się czy wcześniactwo wpłynęło na rozwój dziewczynki i czy mogło pozostawić ewentualne ślady w centralnym układzie nerwowym. Po diagnozie na pewno zostanie Pani pokierowana do odpowiedniego lekarza, innego specjalisty lub zostanie rozpoczęta terapia neurologopedyczna. Jeśli się Pani zdecyduje na takie rozwiązanie, chętnie pomogę, ponieważ jestem również neurologopedą. Pozdrawiam.
Byc może córka ma problem z opanowaniem sztucców. Jest jeszcze mała i może więcej potrzebuje wsparcia i czasu na opanowanie "otoczki "związanej z jedzeniem. Są to wcześniaczki. Rozwijają się powoli. Proszę o telefon to będzie prościej porozmawiac lub proszę umówic się na wizytę. Najlepeij się rozmawia wizualnie. Wtedy można przekazac więcej informacji. Pozdrawiam sedecznie.
Proszę udać się do logopedy,najlepiej takiego,ktory zajmuje się wczesnym wspomaganiem rozwoju.
Trudno powiedzieć jakiej natury jest problem. Może pomóc w tym logopeda lub psycholog. Musiałaby Pani napisać więcej : jak wobec tego karmi Pani córkę, czy próbowała pani z plastikową łyżeczką. Czasem dzieci lubią tylko grubą plastikową łyżeczkę. Czasem trzeba zacząć od jedzenia rękami, wybierając sytuację gdy dziecko jest bardzo głodne i do jedzenia jest to, co lubi. Czasem się zdarza, że dzieci zafiksują się na pewnym sposobie wykonywania czynności i nie chcą tego zmienić.
A jak córka reaguje na zmiany?
Za mało informacji. Pierwsze co mi się nasuwa to pytanie czy była Pani z córką u okulisty?
Bardzo trudno jest mi Pani pomóc na podstawie tego krótkiego opisu. Proszę zgłosić się do pediatry, fizjoterapeuty lub logopedy bądź do wszystkich specjalistów kolejno. Myślę, że te osoby będą w stanie Pani pomóc lub rozwiać wszelkie wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie rozumiem Pani niepokój i oczywiście jeśli Pani pozwoli pomogę.Muszę dokonać wywiadu do końca zdiagnozować oraz zbadać córkę ,ale z tego co czytam mogą to mogą być kształtujące się zaburzenia integracji sensorycznej odbierania bodźców dotykowych,węchowych i słuchowych ale to należy sprawdzić.przyczyn może być wiele.na córeczkę należy więc spojrzeć holistycznie. Zapraszam serdecznie na pierwszy wolny termin. Dostępne miejsca są wyznaczone w kalendarzu na znanym lekarzu. Proszę wcześniej o telefon i bezpośrednią rozmowę tak, abym mogła wcześniej przeanalizować przypadek oraz troszeczkę Panią uspokoić. Dane kontaktowe są widoczne na znanym lekarzu lub na mojej stronie internetowej. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
myślę, że najlepiej skonsultować córkę u neurologopedy. Neurologopeda podejmie właściwą terapię lub, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje Pani Córkę na dodatkowe konsultacje.
Dzień dobry Pani! Podejrzewam, że u córki może być problem z obniżonym napięciem mięśniowym zarówno w ciele , jak w artykulatorach ( narządach mowy). Wcześniaki, dzieci z ryzyk okołoporodowych mają często również zaburzone czucie głębokie tzw. prioprocepcje. Te problemy, które Pani w skrócie nakreśliła mogą świadczyć o tego typu zaburzeniach. Konieczna jest wizyta u neurologa i neurologopedy. Zapraszam do kontaktu telefonicznego!Pozdrawiam!
Czy dziecko nie chce samo jeść ? czy nie chce gryżć? to dwa różne problemy. Jak nie chce gryść, to bym sie zastanawiała czy ma odruch gryzienia, czy nie ma nadwrażliwości itp. to należy sprawdzić. A jak nie chce wziąśc sama to czy jest może mniej sprawna, mniej samodzielna. Jak sama pani pisze jest wcześniakiem. Czy były dzieci rehabilitowane, sprawdzone przez logopedę a co na to pediatra. Wiele pytań i będzie wiele odpowiedzi. A moze jest tylko wolniejsza w rozwoju od swojej siostry, mam prawo później robić niz jej siostra
Witam, roczne dziecko często je rękami- widząc dorosłych, rodzeństwo jedzące sztućcami powinno chcieć ich naśladować. Wiele zależy też od tego czy wcześniej dawała Pani sztućce do jedzenie czy dopiero teraz, gdy dzieci skończyły rok. Samodzielne jedzenie nie jest łatwą umiejętnością, być może dziecko poprzez swoje zachowanie pragnie mieć Pani uwagę na wyłączność. Trudno także ocenić czy jest to jakiś rodzaj zaburzenia integracji sensorycznej. Zachęcam do zabawy z dzieckiem na zasadzie naśladownictwa: mama karmi misia, potem dziecko karmi misia, miś je sam tak jak dziecko. Proszę obserwować czy problem się nasila czy ustępuje i w razie trudności najlepiej skonsultować się z terapeutą żywienia.
Witam Panią,oceną umiejętności gryzienia i żucia zajmuje się specjalista od karmienia.Jeśli jest Pani z Łodzi to zapraszam do gabinetu na diagnozę.Pozdrawiam serdecznie.
Witam, proszę powoli stymulować rączki córki, prawdopodobnie ma zaburzenia sensoryczne, ale to należy skonsultować ze specjalistą z Integracji Sensorycznej tzw. SI. Może Pani również podczas zabawy wprowadzać różne: faktury, rodzaje konsystencji mas plastycznych, piasku kinestetycznego itd. Proszę sprawdzić czy nadwrażliwość dotyczy tylko produktów pokarmowych czy wielu zróżnicowanych fakturalnie i strukturalnie przedmiotów. Pozdrawiam serdecznie Aleksandra Karlik
Szanowna Pani,
U rocznego dziecka, które nie chce brać pokarmu do ręki lecz przyjmuje od osoby karmiącej nie dopatrujemy się nieprawidłowości. Jeżeli jest Pani zaniepokojona proszę napisać do mnie na dysfagia@op.pl i podać wiek w miesiącach HBD dziecka zobaczymy co powinna aktualnie umieć. Pozdrawiam Marta Szmaj