Moja córka ma rok i osiem miesięcy i niewiem czy mam się martwić bo mówi tylko mama tata dziadzia da

6 odpowiedzi
Moja córka ma rok i osiem miesięcy i niewiem czy mam się martwić bo mówi tylko mama tata dziadzia daj yhy nie i raz czy dwa razy zdażyło się ze wymknęło jej się tata kocham tata chodź a powiem szczerze ze jest tez problem ze smoczkiem i może ten smok chamuje mowę
Brata ciotecznego córka jest starsza dwa miesiące i mówi ładnie wszystko
Każde dziecko ma swój czas, który też trzeba uszanować. Oczywiście warto podjąć działania profilaktyczne, jednym z nich będzie odstawienie smoczka. Warto wprowadzić zabawy, które wspomagają rozwijanie mowy: zabawy paluszkowe, dźwiękonaśladowcze, wspólne oglądanie książeczek, nazywanie obrazków, zabawy z wykorzystaniem ciastoliny i innych materiałów, które dziecko dotyka i ćwiczy rączki i paluszki (mąka, ryż, plastelina itp.). Proszę również zwrócić uwagę na to, by dziecko nie używało tabletu, telefonu i zbyt dużo czasu nie poświęcało na oglądanie bajek.

Proszę iść z dzieckiem do logopedy, który dokona "inwentaryzacji" umiejętności fonologicznych dziecka i określi stan aparatu artykulacyjnego (skoro ze smoczkiem coś jest na rzeczy). A we własnym zakresie wykorzystać zabawy dźwiękonaśladowcze i inne - których w Internecie sporo.
Zdecydowanie warto pomyśleć o odstawieniu smoczka. Smoczek sprzyja płaskiemu ułożeniu języka. Obecny w buzi, utrudnia wypowiadanie dźwięków.
Zabawy dźwiękonaśladowcze, oglądanie książeczek, nazywanie obrazków, nazywanie obrazków z czynnościami etc. Pomocne będą dla Pani publikacje związane z metodą krakowską.
Ważnym pytaniem, które należy zadać jest takie, czy Pani córeczka naśladuje dźwięki mowy? Jeśli obserwuje Pani trudności w tym zakresie i jest Pani zanoepokojona rozwojem mowy dziecka warto spotkać się z logopedą lub neurologopedą, który zbada poszczególne funkcje językowe i określi, czy potrzebna jest już fachowa stymulacja rozwoju mowy czy też nie. Życzę powodzenia!
Dzień dobry. Proszę zgłosić się do logopedy, który przeprowadzi wywiad i jak będzie potrzeba dodatkowe badania lub ćwiczenia oraz pracę w domu z dzieckiem .Pozdrawiam
Dzień dobry,
z tego co pani pisze córka reaguje na glosy i jest zainteresowana otoczeniem. To ważne. Ponieważ jej zasób słów jest ograniczony należy skonsultować się z logopedą. To własnie specjalista ustali plan terapii wspomagający rozwój mowy, tak aby mowa rozwijała się poprawnie artykulacyjnie i aby nie wystąpiły zaburzenia wtórne związane np. z opóźnieniem rozwoju mowy. Pozdrawiam