Moja córka ma 2 lata. Nie potrafi mówić nic oprócz: mama, tata, nie, miau, tu tu, lala. Kiedyś mówił

3 odpowiedzi
Moja córka ma 2 lata. Nie potrafi mówić nic oprócz: mama, tata, nie, miau, tu tu, lala. Kiedyś mówiła jeszcze baba, da... Ale przestała. Nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych, podczas oddawania moczu nie reaguje, nawet kiedy ma majtki. Nie pokazuje zwierząt, rzeczy (pomimo tego że dziennie pokazuje jej zwierzęta) chyba że jest skupiona wtedy potrafi wskazać każde zwierze, ale jest to bardzo rzadko i za zazwyczaj jest już zmęczona i che się jej spać, nie wykonuje prostych poleceń tak jakby nie rozumiała o co chodzi, wcześniej wyrzucała pampersa do śmietnika, odstawiała mleko do polki ale bardziej to było naśladownictwo tego co ja robilam, nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie potrafi chociażby siedzieć w foteliku i jeść obiad, z łyżką radzi sobie słabo (podejrzewam, że przyczyną jest to iż mój mąż uznalwal że jest zbyt mała i karmił ja do 1 roku i 5 miesięcy. ) Teraz je sama ale bardzo nieporadnie oraz bardzo mało je. Nie powtarza słów, ani nie próbuje powtórzyć. Książki ja nudzą. Pokazuje palcem psa na ulicy, pokazuje palcem że coś chce dostać, ale nie o to o co się poprosi. Słucha programu słucham i uczę się mówić na słuchawkach przez miesiąc bez żadnego efektu. Potrafi ułożyć puzzle 9 elementowe, koloruje na swój sposób, bardzo lubi układanki. W oczy spojrzy ale po chwili się odwraca lub zaczyna się śmiać. Odpowiada uśmiechem na usmiech. Lubi obcych ludzi z chęcią idzie do nich na ręce (nawet do widzianych pierwszy raz). Jeśli uda się jej skupić i wysiedzi podczas czytania książki to na słowo tuli przytula się na słowo koc idzie po koc kiedy jest papa macha ręką a kiedy jest słowo gol to naśladuje "odruch radości" przybija piątkę, daje zowik itd jeśli jest o tym w książce. Za zwyczaj jest wtedy śpiąca. Jeśli jest wysypana to nie potrafi usiedzieć i się skupić na czytanych treściach i na tym co się mówi. Często płacze, wpada w szał, tupie nogami... Czy można z takimi "objawami" zgłosić się już do logopedy czy to zbyt wcześnie? Czy rodzina ma rację że każde dziecko będzie mówiło wtedy kiedy chce i że to nic? Pierwsze słowo mama powiedziała mając 7 miesiący, teraz ma 2 lata i właściwie żadnych postępów w mowie nie ma. Czy jest powód podejrzewać iż jest to autyzm? Dziecko ma dobry kontakt z dziećmi i z innymi ludźmi, uśmiecha się, ale ma problem z usiedzieniem na miejscu, koncentracją i oczywiście mowa, nie powtarza wgl. Sytuacja się zmienia kiedy dziecko jest już śpiące i mniej pobudzone.... Czy to wszystko wymaga interwencji specjalisty,?
Dzień dobry, wszystkie trudności z rozwojem mowy powinny być konsultowane ze specjalistą.Celem konsultacji jest ustalenie przyczyny problemu oraz wskazanie właściwych sposobów na pokonanie trudności dostosowanych do wieku i możliwości dziecka.W każdej sytuacji dziecko oczekuje wsparcia ze strony rodziców.Komunikacja werbalna jest bardzo potrzebna do wyrażania swoich potrzeb, uczuć i pełnego poznawania świata.Ten cenny czas ucieka i nigdy nie wróci.
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna dzieci - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Droga Mamo,
Opisane zachowania, jeśli nie są chwilowe, mogą wskazywać na pewnego rodzaju zaburzenia rozwoju. Część objawów może wskazywać na zaburzenia SI i na tak zwany syndrom high need baby, czyli dziecka o wysokich potrzebach. W warunkach problemów z samoregulacją bardzo trudno rozwijać mowę. Druga sprawa, że wskazuje Pani, że mowa czynna i bierna od dłuższego czasu nie rozwija się - a dynamikę rozwoju także oceniamy.
Czy każde dziecko ma swoje tempo? Ma, to prawda. Ale tempo jest także osadzone w normach czasowych i logopedzi mają możliwość ocenić, czy dane mieści się w tych normach. O tym, ile mówi dwulatek opowiadam na jednym z filmów na moim kanale na YouTube Logopeda Radzi - terapia dzieci z ORM - serdecznie polecam.
Tymczasem biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, konsultacja z logopedą jest niezbędna. Proszę nie zwlekać.
W razie potrzeby , zapraszam na konsultację online.
Serdecznie pozdrawiam, Marta
Droga Pani, pediatra, psycholog, audiolog, logopeda lub neurologopeda, terapeuta SI - taką widzę kolejność konsultacji. Przyczyn takiego zachowania może być wiele a zarazem może to być cecha osobnicza Pani dziecka. Proszę nie bagatelizować swoich obaw tylko zasięgnąć wiedzy od kilku specjalistów. Jeżeli zobaczą oni jakiś problem zapewne pomogą mu zaradzić.