Moja córka ma 19 miesiecy jak mówi cicho t mówi ładnie jak głośniej przechodzi w d jej. Mówi mama baba dziadzi lala jajo dziadzi naśladuje niektóre dźwięki mam pytanie czy to nie za mało. Czy zapisać córkę do logopedy z tą literka t czy to się wyrowna mam się martwić czy nie
mgr Agnieszka Nowak
mgr Agnieszka Nowak
Logopeda, Terapeuta
Wrocław
Aparat artykulacyjny u 19-miesiecznego dziecka nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, więc w tym okresie normą jest zamiana lub przekształcanie głosek.
Jednak jeśli ma Pani wątpliwości co do rozwoju mowy u dziecka to warto udać się na konsultacje logopedyczną, która albo rozwieje pojawiające się wątpliwości, albo udzieli wskazówek co do stymulacji mowy.
Pozdrawiam

mgr Sylwia Filipczak
mgr Sylwia Filipczak
Logopeda
Lublin
Jeśli chodzi o artykulację, w tym wieku mogą występować substytucje (zamiany głosek). Natomiast zakres słownictwa i sposób komunikacji polecam sprawdzić u logopedy/neurologopedy, który zajmuje się małymi dziećmi. Pozdrawiam serdecznie, Sylwia Filipczak

Córka nie skończyła jeszcze 2 lat, jest to wiek, kiedy zamiany głosek mogą się pojawiać. Natomiast w okolicy drugich urodzin powinniśmy słyszeć już "mini zdania" jak np. "mama am", "tata daj", "tu ała" itd. Zdecydowanie warto obserwować rozwój mowy dziecka i zachęcać je do coraz dłuższych wypowiedzi. Konsultacja neurologopeczyna u takich maluchów jest jak najbardziej wskazana, ponieważ specjalista może przekazać rodzicowi cenne wskazówki do stymulacji rozwoju mowy dziecka. Zachęcam do spotkania z logopedą :)

mgr Maria Kieś
mgr Maria Kieś
Logopeda
Warszawa
Witam, Jeżeli rozwój motoryczny dziecka przechodzi prawidłowo, to nie ma powodu do zmartwień, oczywiście zabawy ze słowem zawsze są potrzebne, bo rozwijają słownictwo dziecka. Na wszelkie pytania, chętnie odpowiem. Zapraszam na darmową konsultację logopedyczną Skype. Pozdrawiam PaidaLogos LogopedaSkype Maria Kieś

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.