Moja corka lat18 od jakiegos czasu zle sie czuje boli ja glowa ma obawy lekowe a nie potrafi ich okr

5 odpowiedzi
Moja corka lat18 od jakiegos czasu zle sie czuje boli ja glowa ma obawy lekowe a nie potrafi ich okreslic.Dochodzi do tego placz.Zdazyly sie te objawy jednoczesnie dwa razy.Pozatymi incydentami nie zglaszala nic.Jest rozkojarzona i zamknieta.Wydaje sie zmeczona.Prosze o pomoc bo nie wiem jak jej pomoc. Pozdrawiam.
Droga Pani,
bez osobistej wizyty i zbadania Pani córki przez lekarza i/lub psychologa trudno o jakiekolwiek, nawet bardzo wstępne, diagnozy. Sugeruję, by córka umówiła się na wizytę do psychologa, a w związku z tym, że ma też bóle głowy, także do neurologa lub internisty.

Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Dzień dobry, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić podstawowe badania lekarskie w celu wykluczenia somatycznego (cielesnego) podłoża dolegliwości.Jeśli badania okażą się prawidłowe, warto obserwować siebie i sytuacje w których ulegają nasileniu. W późniejszym czasie można udać się do psychologa bądź terapeuty. Pozdrawiam, Agnieszka B.B.
Witam. Widzę, że martwi się Pani o swoje dziecko i chciałaby Pani pomóc. Proszę pomyśleć o namówieniu jej na psychoterapię. Objawy, które Pani opisuje mogą sugerować depresję, a nie leczona może się pogłębić, a wręcz zagrażać funkcjonowaniu. Lepiej w takiej sytuacji nie zwlekać z rozpoczęciem specjalistycznej pomocy córce. Pani może być dla niej wsparciem, dawać poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Objawami, z którymi zmaga się córka powinien zająć się psychoterapeuta i być może psychiatra.
Szanowna pani,

warto skorzystać z konsultacji z psychologiem, gdzie po rozpytaniu Pani i zebraniu niezbędnych informacji od córki, specjalista będzie mógł dookreślić prawdopodobną przyczynę trudności lub zaproponuje wizyty u innych specjalistów w celu postawienia jak najbardziej prawidłowej diagnozy. Perspektywa i opis trudności ze strony osoby, która ich doświadcza i tej, która je obserwuje są istotne, by udzielić adekwatnego i dostosowanego do potrzeb wsparcia. Warto zapoznać sie zatem z opisem sytuacji przedstawionym przez córkę.

Z uszanowaniem,
dr Monika Gmurek
Dzień dobry,
W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie na szczegółowe badania w celu wykluczenia podłoża chociażby neurologicznego. Jeśli badania będą w normie, najlepiej przekonać córkę do wizyty u psychologa, który przeprowadzi wywiad i ocenę psychologiczną oraz powie co dalej. Proszę pamiętać, że liczy się czas. Pozdrawiam, A.K.