Moja 3letnia corka mówi bardzo mało, oglądając książki, opowiada pojedynczymi slowami, a zna bardzo

7 odpowiedzi
Moja 3letnia corka mówi bardzo mało, oglądając książki, opowiada pojedynczymi slowami, a zna bardzo duzo słów . Zdania sa niestety zazwyczaj 2-3wyrazowe. Natomiast jesli chodzi odpowiadanie na zadane pytania to widac ma kłopoty jakby brakowalo jej słów. Mimo ze zna wyrazy nie potrafi ich użyć. Co zrobić by sie "rozgadala". Dziękuję za odpowiedź
Witam. Prosze zacząć powoli mówić do dziecka. Wyraznie akcentujac wyrazy. W ten sposób pokazuje Pani odpowiedni szyk w zdaniu. Proszę zrobic ćwiczenia, kóre maja zbiór wyrazów. np: sklep i wszystko co się w nim znajduje, itd , pokój, kuchnia. W ten sposób poszerza Pani zasób słownictwa córki. Pozdrawiam

Dzień dobry!
To pytanie jest najczęściej zadawane przez rodziców małych dzieci. Ważną rolę odgrywa sposób stymulacji w środowisku rodzinnym. Ważne również będą czynniki okołoporodowe, dziedziczne itp. Z podanego krótkiego opisu sytuacji należy przypuszczać małą sprawność mięśni artykulacyjnych (aparat wykonawczy mowy), który nie nadąża za ośrodkiem mowy w mózgu. Konieczna wizyta u dobrego neurologopedy, który zajmuje się terapią Opóźnionego Rozwoju Mowy.
W tym wieku rozwojowym dzieci więcej rozumieją niż mówią .Z Pani wypowiedzi wynika , że posługuje się prostymi zdaniami. Proszę zwrócić uwagę czy przy wymawianiu głosek t, d, n, ń, ś, ź, ć, dź wsuwa język między zęby. Jeśli słownictwo jest bardzo ubogie, dziecko posługuje się ,przede wszystkim, onomatopejami takimi jak mumu, brum brum - czyli dźwięki naśladowcze a nie określenia wyrazowe np. Auto to Brum Brum , nie buduje zdań. gdyby Jej mowa była całkowicie niezrozumiała czyli błędna artykulacyjne dla osób Najbliższych i spoza jej otoczenia udałabym się niezwłocznie do specjalisty. Należałoby wdrożyć tak zwaną Kąpiel językową czyli pobudzić struktury syntaktyczne, które sprawią że wypowiedzi będą bardziej złożone . Ale to de facto mogłabym stwierdzić tylko po diagnozie bo przyczyny opóźnienia rozwoju mowy u maluchów mogą być różne . Zapraszam więc na Diagnostyka jeśli są państwo z Wrocławia
Dzień dobry. Warto poszukać przyczyny i najłatwiej będzie ją znaleźć z pomocą specjalistów. Na początek audiolog i odpowiedź na pytanie, czy dobrze słyszy, potem neurologopeda i pozostałe odpowiedzi na pytania. Dzieci rozwijają się w rożnym tempie i czasem niektóre sprawnosci opanowują później niż inne. Spotkanie z neurologopedą powinno pomoc odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Proszę pójść do spcjalisty -ważna jest profesjonalna diagnoza, aby podać zalecenia do pracy z Dzieckiem. Pozdrawiam serdecznie.
Aby dziecko jak Pani określa "rozgadało się" jest niezbędna prawidłowa diagnostyka i stymulacja rozwoju mowy pod okiem logopedy. Zapraszam na konsultację. Pozdrawiam
Dzień dobry, zdecydowanie należy skontaktować się z logopedą, aby ocenił przyczynę opóźnienia rozwoju mowy i przekazał wskazówki do ćwiczeń w domu, lub podjął terapię w gabinecie. Na stronie mojego gabinetu logospec - logopeda Warszawa znajdzie Pani artykuł na temat wspierania rozwoju mowy u dzieci. Zachęcam do przeczytania i zapraszam na konsultację, Pozdrawiam Anna Derlatka