Moja 26-miesięczna córka nie chce mówić ani powtarzać słów. Jej słownictwo ogranicza się do około 40

5 odpowiedzi
Moja 26-miesięczna córka nie chce mówić ani powtarzać słów. Jej słownictwo ogranicza się do około 40 słów. Mówi raczej po swojemu ale jest to nie zrozumiałe. Martwię się bo rówieśnicy w jej wieku a nawet młodsi mówią już zdaniami i wszystko powtarzają, a ona jak ją proszę żeby coś powtórzyła to raczej jest cisza. Czy jest to powód do zmartwień i udania się do specjalisty? Dziękuję
Dzień dobry, mowa po swojemu oraz trudności w powtarzaniu-niechęć jest do oceny przez neurologopedę.

Witam
Dziecko 2-letnie rzeczywiście powinno już posługiwać się zdaniami prostymi, dwuwyrazowymi. Jego mowa może być jeszcze mało zrozumiała ze względu na nie do końca ukształtowany aparat artykulacyjny, jednak powinna być widoczna intencja komunikacji. Więc jeśli zauważa Pani nieprawidłowości, dziecko nie chce nazywać przedmiotów i powtarzać słów najlepiej udać się do logopedy w celu znalezienia przyczyny i otrzymania wskazówek do stymulowania rozwoju mowy u córki.
Pozdrawiam
Witam
Niezmiernie ważna jest intencja komunikacyjna : naprzemienność, wskazywanie palcem, budowanie wspólnego pola widzenia. Rozwój mowy jest indywidualny dla każdego wiec proszę unikać porównań . Dziecko w wieku 26 mcy powinno już budować proste zdania i dopuszczalne są tu zniekształcenia. Warto skonsultować z neurologopeda :)
Dzień dobry, wszystko o czym Pani pisze jest niepokojące. Zalecam bezpośredni kontakt z logopedą.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Dziękuje za wiadomość. Symptomy, które Pani opisuje są podstawą do przeprowadzenia pełnej diagnozy logopedycznej. Po przeprowadzeniu diagnozy logopeda udzieli Pani dalszych wskazówek w jaki sposób usprawnić proces komunikacji oraz w razie potrzeby skieruje na dalsze badania.
W razie potrzeby, służę pomocą. Pozdrawiam.