Moj synek w sierpniu 2023 skonczyl 2 lata. Jest styczeń i dalej nie mowi. Jedynie "mama" i kilka dzw

3 odpowiedzi
Moj synek w sierpniu 2023 skonczyl 2 lata. Jest styczeń i dalej nie mowi. Jedynie "mama" i kilka dzwiekonasladowczych typu bam bam hał, hał, muu i jeszcze jakies ale nie za wiele..Chodzimy do logopedy, jednak to nic nie daje.. myślę nad przyczyną. Na początku jak się urodził , byłam z nim u laryngologa gdyż zbierało mu się bardzo dużo woskowiny w uszach, do tej pory mu się zbiera. Uszy po wyczyszczeniu jeden dzień i są spowrotem czarne. Niestety czyszczę około 1 raz na trzy patyczkiem, choć wiem, że nie wolno. Idziemy znowu do laryngologa za parę dni, chcę zrobić badanie słuchu. Logopeda polecała aby zapisać się też do audiologa. Choc synek wszystko rozumie, podaje to o co go poproszę, jednak nie komunikuje się, jedynie gestem/palcem pokazuje wszystko wydając tylko dzwiek "aaa". Dodam, ze ma wzmozone napiecie miesniowe i lekką asymetrię, czy to jest przyczyna? Chodzilam z nim 2 razy na rehabilitację, jednak trzecim razem p. Doktor nie dala skierowania na rehebilitację. Co jeszcze mogę zrobić, czemu synek nie mowi, aby w końcu ruszyło?
Dzień dobry, bez szczegółowego badania dziecka nie da się określić przyczyny braku mowy. Ważna jest ocena funkcji bazowych dla komunikacji (czy dziecko wskazuje palcem, nawiązuje kontakt wzrokowy, dzieli wspólne pole uwagi, bawi się naśladując etc). Czy dziecko nie jest narażone na ekspozycję na ekrany(bajki w telefonie, tablecie etc?) Neurologopeda przeprowadzając szczegółowy wywiad oraz badanie może określić czynniki ryzyka braku mowy. Niemniej, niezależnie od przyczyn warto wspierać dziecko rozwijając jego mowę.

Dzień dobry, trudno powiedzieć bez diagnozy co jest powodem tego, że dziecko dalej nie mówi. Czy korzystacie z doświadczonego neurologopedy? Czy podał specjalista na diagnozie co jest opóźnione: motoryka praksji czy percepcja fonemowa itp.
Powodzenia.
W sytuacji, kiedy dziecko wszystko rozumie, rzadko przyczyną jest uszkodzenie słuchu, niemniej aby zdiagnozować dziecko badanie audiometryczne jest wskazane. Dziecko jest pod opieką laryngologa, który nie zalecił badania słuchu a czy postawił diagnozę? Prawdopodobnie trzeba przeprowadzić diagnozę wielospecjalistyczną. Synek ma wzmożone napięcie mięśniowe więc powinien też być zdiagnozowany przez neurologa. Dopiero kompleksowa diagnoza (również logopedyczna) może wskazać przyczynę braku mowy i być podstawą do prawidłowo prowadzonej terapii logopedycznej. Życzę znalezienia przyczyny i skutecznej terapii dziecka. Janina Nowacka