Mój synek ma 3lata i 3 miesięce od urodzenia mówię do niego w dwóch językach polskim i angielskim. D

4 odpowiedzi
Mój synek ma 3lata i 3 miesięce od urodzenia mówię do niego w dwóch językach polskim i angielskim. Do tej pory mieszkaliśmy w UK i tam nikt nie zwracał uwagi na to, że mówi mało i czasami nie wyraźnie. Ja go rozumiałam, nawet jak mieszał słowa pół polskie pół angielskie. Teraz przyjechaliśmy do Polski i faktycznie zauważyłam, że mówi mniej słów i mniej wyraźnie niż jego siostra cioteczna, która jest tylko 2 miesiące młodsza. Babcia zasugerowała wizytę u logopedy, ja też to rozważałam, tylko chciałąbym, żeby dalej rozwijał oba języki, bo w obu rozumie. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? I czy jest jakiś logopeda w okolicach Częstochowy lub Radomska, który podjąłby się pracy z synkiem i rozwoju mowy w obu językach?
Szanowna Pani, pracuję w Krakowie więc niestety nie polecę Państwu nikogo w okolicach Częstochowy lub Radomska. Zalecałabym diagnozę poznawczą i językową synka. Proszę pamiętać, że dziecko może rozumieć kontekstowo w obu językach. Najważniejsze, żeby rozwinęło w pełni najpierw jeden język (język matki) a późnij szybciej rozwinie kolejny język. Serdecznie pozdrawiam, Maria Kmiecik- Matrejek

Na pewno znajdzie się odpowiedni logopeda. Trzeba szukać kogoś, kto zna się na dwujęzyczności lub jest otwarty na to zagadnienie. Jest to stosunkowo młody temat, ponieważ takich problemów dopiero pojawia się coraz więcej. Dobry logopeda wszystko wyjaśni, zaleci ćwiczenia, spotkania i uspokoi Panią. Przede wszystkim zdiagnozuje jeszcze dokładniej przyczynę problemu. Bo może to nie tylko dwujęzyczność. Lepiej reagować wcześniej, więc warto poszukać specjalisty i nie zrażać się do wszystkich, jeśli kiepsko się trafi. Zaprosiłabym do Piotrkowa lub do Łodzi, ale tu już może za daleko. Niestety nie znam nikogo w Częstochowie ani Radomsku. Pozdrawiam serdecznie.
Podstawowa zasada jest taka, że dziecko powinno rozwinąć najpierw jeden język by móc rozwijać kolejny. Niestety ja pracuję na terenie Poznania i trudno mi polecić kogoś z okolic Częstochowy. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Zapraszam na diagnozę do Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Radomsku, gdzie pracuję. Najpierw należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę, by móc zaprojektować skuteczną terapię. Pozdrawiam serdecznie Monika Knychalska-Zbierańska