Mój stan zdrowia diametrialnie uległ zmianie kilka lat temu, początkowo pojawiły się bóle mięśni ple

2 odpowiedzi
Mój stan zdrowia diametrialnie uległ zmianie kilka lat temu, początkowo pojawiły się bóle mięśni pleców, bóle głowy bóle gastryczne po około 6 miesiącach mroczki przed oczami, w tej chwili nasilenie objawów ze strony jelitowej oraz w miednicy mniejszej plus ból prawego kolana z bólami mięśni 24/h. Występują również stany lękowe, ze względu na osłabiony układ nerwowy?dwukrotne poronienie. Pozytywne wyniki ANA 1, 2 oraz obecność DFS70 w wyniku gdzie mniemam wykluczenie choroby reumatycznej? w rodzinie liczne schorzenia w tym zakrzepice, RZS, spondyatropatia. Nie wiem już do jakiego specjalisty mam się udać, w jakiej dziedzinie?
Proponuję zgłosić się do reumatologa, pozdrawiam Czesław Drozd

Witam, opisane przez Panią objawy oraz duże obciążenie rodzinne chorobami reumatycznymi, nasuwają podejrzenie układowej choroby tkanki łącznej i skłaniają do pogłębienia diagnostyki reumatologicznej. W tym celu należy zgłosić się do reumatologa z podstawowymi badaniami laboratoryjnymi (OB, CRP, morfologia, RF, kreatynina, Alat, Aspat, mocz-b.ogólne), a ten ukierunkuje dalsza diagnostykę. Dodam tylko, że wynik badania ANA ma tylko wartość pomocniczą i nie przesądza o chorobie ani o jej braku, decyduje tak naprawdę pełny obraz kliniczny. Z poważaniem. Agnieszka Wojciechowska