Mój problem polega na prawidłowej artykulacji głoski "r". Jestem osobą dorosłą (24 lata) Mam probl

12 odpowiedzi
Mój problem polega na prawidłowej artykulacji głoski "r".
Jestem osobą dorosłą (24 lata) Mam problem z poprawną wymową, niespełna dwa lata temu postanowiłem się zabrać za mój problem na poważnie, tak więc rozpoczęła się moja przygoda z lekarzami z dziedziny logopedii. Pierwszy lekarz stwierdził od razu, że mówił poprawnie "r" nie będę nigdy.
Udałem się do drugiego, niby wszystko okej, ale ostatecznie po kilku tygodniach zostałem zbyty - trudno się było skontaktować, odrzucanie połączeń itp.
Po jakimś czasie postanowiłem spróbować po raz trzeci, trzeci terapeuta to bardzo dobry człowiek, fajnie się współpraca układała, kontakt rewelacyjny, z cotygodniowymi wizytami żadnego problemu i ogólnie wszystko na dobrym poziomie. Od razu ustaliliśmy, że problem wcale nie taki poważny, wystarczy trochę ćwiczeń i będzie dobrze. Doszliśmy do etapu gdzie usłyszałem, że to już koniec bo mówię tak jak należy. Oczywiście wcale tak nie było a do etapu "tak jak należy" brakowało jeszcze bardzo dużo. Prawdę mówiąc to niewiele się zmieniło.
Z istotnych informacji, jestem osobą u której występuje dobra wibracja oraz nie ma żadnych uchybień w budowie narządów mowy, wędzidełko również okej.
Pytanie brzmi,
Czy może tak być, że poprawne wymówienie głoski "r" jest po prostu niemożliwe do zrealizowania?
Dziękuje z góry za odpowiedź. gdyż sprawa jest dla mnie na prawdę bardzo poważna.
Pozdrawiam serdecznie :)
Jeżelu budowa aparatu artykulacyjnego jest prawidłowa to nie istnieje żadna przeszkoda w tym aby Pan głoskę R wymawiał poprawnie. Potrzebuje Pan na pewno bardzo dużo czasu aby utrwalić efekty pracy w mowie spontanicznej. Proszę się nie poddawać i znaleźć nowego terapeutę, który poświęci Panu więcej czasu niż jego poprzednicy :)

Dzień dobry,
Ciężko ocenić jak realizuje Pan głoskę "r" potrzebna jest ocena faktycznej wymowy. Jestem jednak zdania, że prawidłową wymowę można osiągnąć, jeżeli warunki anatomiczne oraz kwestie związane z układem mięśniowym i nerwowym są w porządku. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam
Dzień dobry Panu! Według mnie po prostu terapia nie została doprowadzona do końca . ( Efekt utrzymujący się w mowie spontanicznej)Terapia rotacyzmu należy do najtrudniejszej, trwa długo, są kryzysy...Proszę spróbować doprowadzić sprawę do końca ! Pozdrawiam !
Dzień dobry. Terapia rotacyzmu jest jedną z najtrudniejszych w logopedii. Jeżeli budowa anatomiczna aparatu artykulacyjnego jest prawidłowa, jego umięśnienie i unerwienie również to proszę się nie poddawać i dalej ćwiczyć. Głoskę trzeba utrwalić w mowie spontanicznej.
Witam.
Trudno cokolwiek ocenić nie słysząc Pana wymowy. Pytanie brzmi, czy w ogóle głoska "r" została wywołana. Podobnie jak inni specjaliści, którzy wypowiedzieli się wcześniej twierdzę,że jest duża szansa na prawidłową realizację tej głoski. Wymaga to ogromnej motywacji Pana oraz zaangażowania logopedy. Akurat w tej kwestii się specjalizuję i jestem skuteczna. Natomiast nie wiem skąd Pan jest. Namawiam do kontynuowania terapii u doświadczonego i dobrego specjalisty. Zapraszam i życzę powodzenia.
Dzień dobry, oczywiście dużo łatwiej jest wywołać i utrwalić tę głoskę wcześniej, jednak wiek nie jest tu przeszkodą. U osób dorosłych na problem nakłada się dość silne utrwalenie złych nawyków podczas wadliwej wymowy. Bardzo często jest tak, że głoska "wskakuje" podczas ćwiczeń, a w mowie spontanicznej jest daleka od ideału. Utrwalenie jest tym najtrudniejszym, najbardziej czaso i pracochłonnym etapem. Potrzeba mnóstwa motywacji i regularności w ćwiczeniach. Ciężko też internetowo stwierdzić i określić na czym polega Pana wadliwa artykulacja... Zachęcam do kontynuowania terapii :-) pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Przychylam się do wypowiedzi mojej przedmówczyni, u osób dorosłych mamy do czynienia z pewnego rodzaju nawykiem, który można próbować skorygować regularnymi ćwiczeniami i samozaparciem. Jeśli faktycznie jest prawidłowa budowa aparatu artykulacyjnego i występuje właściwa wibracja w dużej mierze jesteśmy w stanie osiągnąć prawidłową wymowę głoski "r". Nie wyklucza to jednak, że pewien procent pacjentów, super poprawności nie osiąga. Należy również mieć na uwadze fakt, że odbiór pana mowy może być różny u poszczególnych terapeutów ze względu na ich indywidualne możliwości słuchowe w tym umiejętność selekcjonowania dźwięków. Myślę jednak, że warto jeszcze spróbować. Pozdrawiam
Dzień dobry. Jeżeli nie ma problemu w budowie aparatu i pracy mięśni to terapia nie została doprowadzona do końca, ponieważ nie wystarczy ją wywołać ale jeszcze należy ją prawidłowo wymawiać w wyrazach A później zautomatyzowac ćwicząc zdania i w mowie potocznej. Proszę podjąć dalszą terapię. Pozdrawiam
Witam uważam, że powinien Pan podjąć ponownie terapię. Oczywiście jest możliwa prawidłowa artykulacja ale u osób dorosłych wymaga dłuższego czasu i częstszych i systematycznych ćwiczeń. Należało by zwrócić uwagę przy której zbitce spółgłoskowej r brzmi najlepiej np. br, dr, wr, kr...i ćwiczenia zacząć od tego utrwalanie. Pozdrawiam
Dzień dobry,
R nie jest łatwe, ale jeśli budowa aparatu artykulacyjnego i napięcie mięśni jest ok, to nie pozostaje nic innego jak tylko ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć...Pozdrawiam
Dzień dobry, to jest temat złożony i bardzo indywidualny. Warto jednak wiedzieć, że postawa artykulacyjna utrwala się około 15 roku życia.Po tym czasie przejście od mowy kierowanej do mowy spontanicznej jest znacznie dłuższe. Warto ćwiczyć dalej( może poszukać odpowiedniego terapeuty).Z mojego doświadczenia zawodowego mogę określić, że terapia może potrwać nawet 4 lata.W celu zbudowania motywacji zachęcam do zapoznania się z opiniami pacjentów na mojej stronie( są też opinie osób dorosłych).Życzę powodzenia.
Sugeruję wizytę: Diagnoza logopedyczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam.Rotacyzm jest jedna z trudniejszych wad wymowy, jednak przy współpracy z dobrym logopedą, powinna Pani usłyszeć wymarzona głoskę „ r”. Może ćwiczenia z wibratorem logopedycznym p4zynioslyby sYbsY efekt?
Proszę nie poddawać się i dalej szukać dla siebie logopedy.
Pozdrawiam
Krystyna Zielinska