Mój mąż miał 2 lata temu powazny wypadek samochodowy, mial złamany odcinek L4 na szczescie zakonczyl

11 odpowiedzi
Mój mąż miał 2 lata temu powazny wypadek samochodowy, mial złamany odcinek L4 na szczescie zakonczylo sie wszystko dobrze operacją. Ale od tego czasu jest zupełnie inny, inaczej sie zachowuje i wg. Czy jest możliwosć ze podczas tego wypadku siadło mu coś na głowę a nie zostało to wykryte? Mąż nie do poznania..
Urazy fizyczne to jedna sprawa, urazy psychiczne - niewykrywalne w neuroobrazowaniu to druga. Wypadek komunikacyjny może poskutkować zmianami w zachowaniu - zazwyczaj wynika to z zespołu stresu ostrego, lub zespołu stresu pourazowego. Bez badania Pani męża jednak trudno fantazjować co konkretnie jest problemem.

Dzień dobry, jeśli w wypadku drogowym jest zagrożone życie, to może to wpłynąć na zachowanie ofiary tego wypadku. Napisała Pani, że uraz dotyczył części lędźwiowej kręgosłupa, co w efekcie mogło doprowadzić do paraliżu i ta sytuacja na pewno bardzo wpłynęła na Pani męża. Uważam, że przedłużające się zmiany zachowania Pani męża mogą wskazywać na PTSD (zespół stresu pourazowego), który należy leczyć w kooperacji lekarza psychiatry i psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Nie napisała Pani, czy w tym wypadku uczestniczyły jeszcze inne osoby. Być może Pani mąż nie potrafi sobie sam poradzić z tym, co go spotkało.
Nie napisała Pani również, czy w wyniku wypadku mąż nie miał urazu głowy. Czasami specyficzne urazy głowy w okolicach skroni i czoła również mogą prowadzić do "przebudowania" osobowości. Tutaj należałoby dodatkowo skonsultować się z lekarzem neurologiem. Nie stawiam kategorycznych diagnoz, podpowiadam tylko, co mogło wpłynąć na zachowanie Pani męża. Proszę namówić męża na spotkania ze specjalistami, bez tego nie można jednoznacznie powiedzieć, co się dzieje i dlaczego. Pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska
Takie objawy mogą jeszcze trwać przez jakiś czas na pewno należy to obserwować. Duży uraz i traumatyczne wydarzenie musi mieć swój czas zanim organizm się wyciszy. Mąż na pewno potrzebuje zrozumienia w tym wszystkim a nie mam informacji jakie są Pani reakcje i jak Pani sobie radzi w tej trudnej sytuacji nie jest to proste również dla Pani.
Dzień dobry,
Biorąc pod uwagę powyższe, nie można wykluczyć ani zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego jak również w funkcjonowaniu psychologicznym. Zalecana byłaby w tej sytuacji konsultacja neurologiczna. Ze strony psychologicznej natomiast zmiana zachowania będąca następstwem wypadku może być skutkiem przeżycia stresu traumatycznego. Czego absolutnie w tej sytuacji nie należy wykluczać. Pani mąż był w sytuacji zagrożenia życia, czego następstwem było zagrożenie sprawności ruchowej. Dlatego zalecałabym dodatkowo wizytę u psychotraumatologa, który bedzie w stanie ocenić na ile to wydarzenie wpłynęło na aktualne funkcjonowanie Pani męża.
W tej sytuacji proszę zadbać również o swoje emocje.
Z pozdrowieniami
Justyna Paszkiewicz
Szanowna Pani,

zachęcam, by z kompletem badań zrobionych po wypadku mąż udał się do terapeuty EMDR (terapia odwrażliwiania przy pomocy ruchu gałek ocznych), ponieważ jest to terapia dedykowana osobom, które przeżyły traumę. Urazy mózgu mogą doprowadzić do zmian w zachowaniu. Wiele zależy od umiejscowienia uszkodzenia. Ni mniej, jeżeli w badaniach brakuje przesłanek medycznych dla zmiany zachowania, może być i tak, że zdarzenie było jedynie wyzwalaczem określonych zachowań. Terapeuta EMDR pomoże poradzić sobie z negatywnymi emocjami w adaptacyjny sposób i wesprze Pana pamięć emocjonalną w bezpiecznym przetwarzaniu tamtej lub wcześniejszej sytuacji. Zachęcam, z pełną troską o Pana zdrowie i Pana bliskich, do podjęcia współpracy z profesjonalistą. Dziękuję jednocześnie, że szuka Pani pomocy dla męża.
Z wyrazami szacunku,
dr n. hum. Monika Gmurek
Zdecydowanie zmiana zachowania u Pani meza po przebytym wypadku komunikacyjnym moze swiadczyc o nieleczonym urazie w nastepstwie zespolu stresu pourazowgo PTSD.Nie leczony zespol moze powodowac nawroty,gorsze stany w funkcjonowaniu psychicznym,tendencje do wycofywania i wyolbrzymiania objawow.Nalezy rozwazac konsultacje u psychologa i zbadac ilosc utrzymujacych sie objawow.Zapytac czy nadal rozwaza on poczucie zagrozenia w sensie psychologicznym.Czy wczesniej udzielono mu pomocy psychologicznej.Czy byl dobrze potraktowany przez lekarzy po wypadku i jakiej pomocy on oczekuje?Porozmawiac z mezem. Jak on sie czuje ,skad takie zmiany u niego zachodza.Pozdrawiam i zycze powodzenia.Tamara Bogdanowicz ,psycholog , Krakow.
Dzień dobry,
Wypadek to rzeczywiście stresująca sytuacja co może przekładać się na odmienione zachowanie męża. Należy jednak pamiętać, że zmiany osobowościowe są bardzo częstymi objawami u pacjentów po urazach komunikacyjnych.W sytuacji potrzebne są czynności diagnostyczne- nie każdy neurolog posiada wiedzę w tym zakresie. Diagnozę i terapię powinien poprowadzić neuropsycholog, najczęściej są nimi psychologowie kliniczni ( trzeba patrzeć na opis danego specjalisty).
Myślę, że często prawdziwym wyzwaniem jest zmotywowanie osoby do podjęcia konsultacji. Dlatego też życzę Państwu powodzenia.
Dzień dobry,
po wykluczeniu przyczyn neurologicznych/fizycznych związanych z wypadkiem należy udać się do psychoterapeuty poznawczo behawioralnego lub do psychotraumatologa na diagnozę PTSD (stresu potraumatycznego). Metodami leczenia PTSD o najwyższej skuteczności udowodnionej w badaniach klinicznych jest terapia za pomocą przedłużonej ekspozycji oraz terapia EMDR. Proszę szukać terapeuty, który umie stosować jedną z tych metod. Jeśli zostanie zdiagnozowane PTSD należy udzielić szybkiej pomocy, ponieważ po 2 latach bez leczenia stres pourazowy może wpływać na osobowość osoby z taką diagnozą.
Witam. Po tak poważnych zdarzeniach, trudno jest wrócić "szybko do normy". W takich sytuacjach nierzadko pojawiają się objawy potraumatyczne, które mogą utrzymywać się przez wiele lat. Trudno jest ocenić co znaczy: "mąż nie do poznania". Na plus czy na minus? Mimo wszystko warto zaproponować mężowi wizytę u terapeuty poznawczo-behawioralnego i samemu skorzystać z wizyty psychoedukacyjnej, aby lepiej zrozumieć zachowanie męża. Pozdrawiam
Witam serdecznie.

Jest mozliwe ze doswiadczenie takiego wypadku wplynelo na postrzegania srodowiska, ale to nie oznacza ze przyczyna ma podloze neurologiczne. Zmiana w zachowaniu jest czestym efektem bycia w stresujacych sytuacja (np wypadki), dlatego wazne jest by otrzymac odpowiednia pomoc (nalezy przetworzyc ten traumatyczne wydarzenia w bezpiecznym srodowisku). Dlatego radzilbym psychoterapie ktora skupilaby sie wokol tego wypadku i odczuc ktore on wywowal.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Tak, nie można tego wykluczyć. Myślę, że warto zarówno przebadać Pani męża od strony neurologicznej (tutaj dobrze byłoby udać się do dobrego neurologa). Drugi kierunek - to praca z psychologiem/psychoterapeutą w obszarze traumy. Ciężki wypadek z takim urazem mógł pozostawić przepotężną traumę w umyśle, nawet jak wszystko od strony neurologicznej jest w porządku. Zalecałbym udanie się do neurologa (ale możliwe, że wszystko jest w porządku, ale to już musiałby zdiagnozować lekarz). Natomiast w przypadku głębokiej traumy - należałoby się jak najszybciej udać do dobrego psychologa/psychoterapeuty. W różnych nurtach psychoterapeutycznych są skuteczne narzędzia i sposoby pracy w takich przypadkach, jednak w tym przypadku zalecałbym najlepiej jednocześnie psychologa i psychoterapeutę w nurcie ericksonowskim - w tym nurcie jest dużo wizualizacji i pracy w transie czy hipnozie. To może być tu bardzo ważne. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof Polipowski