Mój 5 letni syn ma zdiagnozowany autyzm wczesnodziecięcy wysokofunkcjonujący. W badaniu przetwarzani

4 odpowiedzi
Mój 5 letni syn ma zdiagnozowany autyzm wczesnodziecięcy wysokofunkcjonujący. W badaniu przetwarzania słuchu przeprowadzanym przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną wyszło, że syn ma trudności z rozumieniem mowy ludzkiej w szumie. W diagnozie robionej przez neurologopedę z przedszkola wyszło zaburzone rozumienie komunikatów prostych i złożonych kierowanych do grupy, obniżone napięcie i nadwrażliwości obszaru orofacjalnego. Dziecko objęte jest treningiem słuchowym Johanssena od 2 miesięcy, terapią SI od 2 lat i szeregiem innych terapii. Jednak w okresie tych 2,5 miesiąca bardzo nasiliły się objawy nadwrażliwości słuchowej i lęk przed sprzętem AGD w domu. Moje pytanie brzmi czy to jest normalne, żeby podczas treningu słuchowego narastały nadwrażliwości słuchowe? Czy może raczej ten trening działa wręcz stymulując na syna, może jest żle dobrany i należałoby z niego zrezygnować i zacząć inny? Z góry dziękuję za odpowiedż.
Niepokojące Panią obajwy należy zgłosić terapeucie prowadzącemu trening słuchowy. I także z nim rozważyć przerwanie lub kontynuowanie terapii.
Stymulacja sluchowa może być zbyt dużym obciążeniem dla układu nerwowego dziecka.
Aby stwierdzić to trzeba znać dziecko, przeprowadzić wywiad i dokonać obserwacji.
Dane, które Pani przytacza nie stanowią przesłanki do zaprzestania treningu. Świadczą o konieczności weryfikacji prowadzonych działań terapeutycznych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry Pani.
NA ogół rodzice dzieci z autyzmem, również tym wysoko funkcjonującym, przerywają daną terapię, gdy widzą nasilenie objawów nadwrażliwości sensorycznej u dziecka. Terapia ma dostarczać harmonii, ma porządkować, ustawiać pewne deficyty. Tak jak wspomniała moja przedmowczyni trening słuchowy mógł okazać się za dużym obciążeniem dla układu nerwowego. Proszę porozmawiać z terapeutą, powiedzieć szczerze o swoich spostrzeżeniach. Ja bym sugerował spróbować terapii neurotaktylnej według dr Masgutowej, doskonale integruje kwestie napięcia mięśniowego, zwłaszcza w obszarze orofacjalnym, jak również likwiduje cechy nadwrażliwości i niedowrazliwosci sensorycznej. Pomaga przy niwelowaniu zaburzeń przetwarzania sluchowego. Ma po prostu o wiele szerszy zakres oddziaływania. Jest bezpieczna. Pozdrawiam serdecznie Tomasz Bobrowski neurologopeda Czeladź

Dzień dobry, co można jeszcze dodać. Mało danych na temat całościowego planu terapii. Jeśli taki był ustalony to warto zgłosić problem. Dzieci z ASD mają nadwrażliwość i jest wiele technik umożliwiających funkcjonowanie. Czasami jakiś rodzaj stymulacji, nie jest odpowiedni dla danej osoby-przeciąża układ nerwowy. Warto porozmawiać o tym z terapeutą prowadzącym,ustalającym cały plan terapii i coś przemodelować w oparciu o obserwacje i diagnozę dziecka.
Jeśli potrzebuje Pani porady on-line to zapraszam do rozmowy.
Pozdrawiam serdecznie. Beata Zachtej-neurologopda,surdologopda, terapeuta pedagogiczny.Łódź.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
Proszę poinformować o tym terapeutę IAS Johansen, terapeutę si oraz neurologopedę. Trening IAS Johasen doskonale "ściąga" nadrważliwości dźwiękowe, ale uwaga wtedy w terapii SI należy ograniczyć wszelką stymulacje układu przedsionkowego. Można dodatkowo pracować z percepcją słuchową wykorzystując techniki manualne. Pozdrawiam serdecznie, Furmańska Aleksandra, neurologopeda, Szczecin

Eksperci

Piotr Trojanowski

Piotr Trojanowski

Laryngolog

Lublin

Robert Bartoszewicz

Robert Bartoszewicz

Laryngolog

Warszawa

Alicja Zielińska

Alicja Zielińska

Logopeda

Strzelce Opolskie

Iwona Demiańczuk-Cieślak

Iwona Demiańczuk-Cieślak

Logopeda

Warszawa

Sylwia Świdzińska-Jachna

Sylwia Świdzińska-Jachna

Logopeda, Biegły sądowy

Poznań

Ewa Kloge

Ewa Kloge

Logopeda

Pruszków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 51 pytań dotyczących usługi: zaburzenia słuchu

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.