Migrenowe bóle głowy

3 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu męczą mnie migreny. często zaczynają się już po obudzeniu. Śpię średnio 6-7 godzin, pracuję 8h dziennie przy komputerze. Jakiś czas temu brałam tabletki (nie pamiętam nazwy, różowe, na napięciowe bóle głowy i stany lękowe), ale niebardzo pomogły. Pomaga mi Saridon, ale czasem muszę go brać kilka razy dziennie. Rezonans głowy nic nie wykrył, jedynie nieszkodliwą szyszynkę. Czy dopatrują się Państwo jakiejś konkretnej przyczyny, czy po prostu miewam migreny i muszę brać tabletki?
Szanowna Pani, odradzam przewlekłe zażywanie Saridonu i innych tego typu leków gdyż mogą powodować polekowe bóle głowy i koło się zamyka. Bóle głowy najprawdopodobniej mają charakter "mieszany" (czyli różnej przyczyny nie tylko migrenowe) Nie jestem w stanie bez rozmowy i badania Pani ustalić odpowiedniego leczenia. Zapraszam na wizytę lekarską. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Pierwsze pytanie czy to na pewno migrena.
W leczeniu migreny i innych rodzajów bólów głowy należy dobrać odpowiednie leki stosowane w razie bólu głowy celem przerwania napadu bólu głowy. Do dyspozycji są leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, tryptany ( w przypadku migreny) i inne. Z opisu wynika, że Saridon nie jest lekiem skutecznym jeżeli, musi Pan/Pani brać kilka tabletek dziennie.
Zasada jest taka, że w ciągu miesiąca nie powinno się brać więcej niż 8 tabletek przeciwbólowych. Zbyt częste przyjmowanie tego typu leków doprowadza do lekoopornych bólów głowy, bólów głowy polekowych itd.
W przypadku gdy bóle głowy występują często należy włączyć leczenie profilaktyczne np. leki z grupy przeciwdrgawkowych, przeciwdepresyjnych, beta-blokerów itd. Oczywiście są to wybrane leki, czyli nie każdy i w odpowiedniej dawce. Często dobór odpowiedniego leczenia wymaga czasu i cierpliwości.
Skutecznym sposobem leczenia jest podanie toksyny botulinowej.

Większość bólów głowy ok 90% są to tzw pierwotne bóle głowy czyli takie o nieustalonej przyczynie.
Szanowna Pani,
nt. bólów głowy rozpisałem się w nie tak dawno, odpowiadając na pytanie pacjenta. Jeżeli Panią to interesuję proszę poszukać. Natomiast powtórzę tylko kilka kwestii. Jest wiele rodzajów bólów głowy - to już cała specjalność w łonie neurologii. Jeżeli Pani ból głowy określa Pani migreną i wykonano rezonans magnetyczny, to jakiś kompetentny lekarz Panią zbadał? I nazwał Pani problem migreną? Jednocześnie pisze Pani o ,,napięciowych bólach głowy i stanach lękowych", to kolejne obszary, które mogą generować takie objawy.... Czyli co, i migrena i napięciowe bóle głowy i stany lękowe? Ho, ho. Zamiast zastanawiać się w samotności ,,czy po prostu miewam migreny i muszę brać tabletki" radzę zasięgnąć rady specjalisty od bólów głowy. (Nb. domniemuję, że pisząc o,,nieszkodliwej szyszynce" miała Pani na myśli np. piasek albo zwapnienia? Bo szyszynka to jednak bardzo przydatny, przepraszam za słowo, kawałek mózgu, a bardzo szkodliwy to byłby raczej jej brak. Z poważaniem Andrzej Żytkowski