Miewam poczucie oderwania od rzeczywistości. Są to takie chwilowe jakby przebudzenia, jak w matrixie świat w którym żyje wydaje się iluzją. Obraz mam wtedy lekko rozmyty, czuję się otumaniona. Funkcjonuję normalnie, jednak czynności wykonuję wtedy bardziej autematycznie niż przemyślane. Wchodzenie w ten stan jest bardzo nieprzyjemne i budzi we mnie niepokój. Po pewnym czasie to mija i nawet nie odnotowuję kiedy. Miewam takie stany od wielu lat, jednak przez dłuższy czas był spokój, teraz się znacznie nasiliły. Z nikim o tym nie rozmawiam, bo nie wiem jak to wytłumaczyć... Czy powinnam szukać pomocy? Jeśli tak to u jakiego specjalisty?
mgr Agnieszka Wieczorkowska
mgr Agnieszka Wieczorkowska
Psycholog, Psychoterapeuta
Gdańsk
Szanowna Pani,

z opisywanych przez Panią objawów można domniemywać, że stan ten to derealizacja, który występuje często przy zaburzeniach lękowych, depresyjnych, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, nerwicach i nie tylko. Stan ten jest niezbyt przyjemny o czym Pani wspomina. Przyczyną występowania derealizacji może być lęk, jednakże może do niej prowadzić także zmęczenie. Jeżeli stan ten utrudnia Pani pełnienie ról społecznych i zawodowych, zachęcam do konsultacji z lekarzem-psychiatrą. Podczas takiej wizyty będzie można bardziej przyjęć się objawom. Lekarz też może wskazać zasadność zastosowania farmakoterapii czy psychoterapii. Do lekarza - psychiatry można umówić się bez skierowania. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, więc warto zastanowić się, już teraz, kiedy te stany występują, kiedy miały swój początek, jakie emocje, myśli i objawy (odczucia w ciele) im towarzyszą itp. Będzie to też osoba, z którą swobodnie może Pani podzielić się swoimi przemyśleniami, opisać objawy/ stan własnymi słowami. Zachęcałabym w pierwszej kolejności do wizyty u lekarza-psychiatry. Życzę powodzenia.

Z pozdrowieniami,
Agnieszka Wieczorkowska
eKonsultacje Polskie Centrum Konsultacji Specjalistycznych Online

mgr Patrycja Nosel
mgr Patrycja Nosel
Psychoterapeuta, Psycholog, Biegły sądowy
Warszawa
Dzień dobry,
Z opisywanych objawów wynika, że są to stany odrealnienia (derealizacji), które mogą występować w przebiegu wielu zaburzeń psychicznych, np. lękowych (napady paniki), depresyjnych, nerwicowych itp. Wieloletnie występowanie lub okresowe pojawianie się na przestrzeni lat stanów odrealnienia może wskazywać na nieleczone tego typu zaburzenia. Nasilenie się derealizacji w ostatnim czasie, po latach spokoju może sugerować, że w Pani/Pana życiu ostatnio pojawiły się (lub wróciły) jakieś trudności, sytuacje silnie stresujące lub problemy życiowe (trudności w bliskich relacjach, kryzys zawodowy, w związku itp.).
W pierwszej kolejności najlepiej będzie zasięgnąć konsultacji u specjalisty - lekarza psychiatry. Zachęcam także do skorzystania z usług pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Rozmowa z psychologiem może pomóc w zidentyfikowaniu problemu, natomiast psychoterapia indywidualna jest uznaną metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresyjnych, nerwicowych, osobowości i wielu innych.

Specjaliści w zakresie leczenia: zaburzenia psychiczne

Anna Sarol-Kulka

Anna Sarol-Kulka

Psychiatra, Seksuolog, Psychoterapeuta

Warszawa

Marta Belka-Szmit

Marta Belka-Szmit

Psycholog

Kraków

Wojciech Zatorski

Wojciech Zatorski

Psycholog, Psychoterapeuta

Pszczyna

Zbigniew Lew-Starowicz

Zbigniew Lew-Starowicz

Seksuolog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Kot

Joanna Kot

Psycholog

Warszawa

Magdalena Znosko

Magdalena Znosko

Psycholog, Psychoterapeuta

Radom

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 103 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.