Miesiąc temu zauważyliśmy że córka (6lat) ma niedowład palucha lewego stopy (nie potrafi go unieść k

2 odpowiedzi

Miesiąc temu zauważyliśmy że córka (6lat) ma niedowład palucha lewego stopy (nie potrafi go unieść ku górze. Jest problem z ubieraniem buta bo się podwija czy chodzeniem na boso. Usg i rtg nic nie wykazały. Badanie ENG ok. Fizjoterapeuta stwierdził że jest "cała poprzykurczana". Okazało się, że nie może stanąć na piętach, a rotacja stóp jest minimalna.doszedł chód "czlapanie" Neurolog wykluczył nerwy obwodowe. Teraz mamy zrobić MRI kręgosłupa (czekanie psychicznie wykańcza) . Ja od kilku dni analizuje obszerny materiał filmowy i zdjęciowy. Okazuje się, że już w wieku 6 mscy córka ciągnęła oba paluchy do dołu na co nigdy nie zwróciliśmy uwagi (ale bez niedowładu) . Od 3r.ż.mięsień brzuchaty jest często u niej bardzo widoczny. Z daleka można zobaczyć dużą twardą gulaję. Po analizie stwierdziliśmy że główkę zaczęła dźwigać dopiero w 6 mscu i to bez szału. Od 3 tyg intensywnie z córką ćwiczę 2 razy dziennie i masuję ją raz dziennie. Łącznie ok 3 godzin każdego dnia. Jeździmy na elektrostymulację i kinezoterapię. Jestem przerażona i mam ogromne wyrzuty sumienia. Boję się że diagnoza nas zmiażdży. Moje pytanie do państwa : czy ten niedowład palucha może być efektem naszych zaniedbań i braku terapii? Dodam że córka jest bardzo aktywna (narty, rolki, rower, basen) nigdy nie skarżyła się na żadne bóle nóg czy kręgosłupa. Ma ogromne pokłady energii. Urodzona przez CC. Dziękuję
Szanowni Państwo
Objawy, które opisano powyżej mogą mięć różne pochodzenie. Fizjoterapia ma to do siebie, że poszukuje przyczyn, a skutki stara się zniwelować. Rozwój neurologiczny dziecka może być jedną z przyczyn, choć dostepne badania nie zawsze są w stanie uzasadnić problem. Predyspozycje rozwojowe, leżące po stronie fizycznych i anatomicznych predyspozycji także mają znaczenie. Szeroko pojęte funkcjonowanie organizmu wymaga wszechstronnego spojrzenia i nader często analizy różnych czynników. Sugeruję zgłosić się do fizjoterapeuty w państwa okolicy, który z pewnością w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Pomijając komentarze co mogło pójść nie tak jest jedna bardzo dobra informacja dla państwa: 6 lat to jeszcze dobry wiek żeby nadrobić! Układ nerwowy i postawa jest bardzo plastyczny dlatego więcej sił w przyszłość a mniej zdrowia tracić na dręczenie się co mogło pójść nie tak.
Piszę nie tylko jako terapeuta ale i rodzic