Miałem problem z łąkotką przyboczną, zrobiłem badanie rezonansem magnetycznym ale na razie jestem za

2 odpowiedzi
Miałem problem z łąkotką przyboczną, zrobiłem badanie rezonansem magnetycznym ale na razie jestem za granicą i nie mam możliwości pójscia do lekarza z wynikiem. Podam więc opis badania wykonany przez lekarza. Chciałbym się dowiedzieć czy jest to coś poważnego, ponieważ na co dzień, chodze i pracuje.

Badanie MR stawu kolanowego prawego
Wynik badania:
MR kolana prawego

Badanie wykonano aparatem 1,5 T w sekwencjach TSE T1, TSE T2, GE T2, PD FS i STIR, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3mm.

Staw bez wysięku. Płyn w tkance tłuszczowej podskornej do przodu od rzepki, z obecnością płynu w kaletce podrzepkowej powierzchownej. Niewielka ilość płynu wzdłuż zewnętrznego obrysu brzuśca głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki.
Oba więzadła krzyżowe i poboczne strzałkowe prawidłowe.
Znaczne podwyższenie sygnału więzadła pobocznego przyśrodkowego, zwłaszcza w okolicy przyczepu dalszego - cechy uszkodzenia MCL, stopnia II/III oraz w części głebokiej w odcinku blizszym, stopnia I/II
Łąkotki stawowe zmian nie wykazują.
W zakresie chrząstek stawowych w tym chrząstki rzepki zmian nie stwierdzono.
Rzepka o budowie typu II wg Wiberga, w prawidłowym ustawieniu. Wskaźnik więzadłowo-rzepkowy (IS) wynosi ok.1
Strefa obrzęku szpiku kostnego w przednio-bocznej części kłykcia bocznego kości udowej (LFC) - w obszarze stłuczenia

Czy jest to coś poważnego?!
Z opisu wynika, że najpoważniejszym problemem jest uszkodzenie więzadeł pobocznych (szczególnie przyśrodkowego). Należało by się udać na wizytę do ortopedy lub fizjoterapeuty, który poprzez testy dokładnie określi jak powinno przebiegać dalsze leczenie

Rezonans Pana kolana wykazał uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL). Jeżeli dobrze zrozumiałem jest to II/III stopień w części dystalnej (czyli dalszej). Część dalsza tego więzadła jest słabiej unaczyniona (w przeciwieństwie do jego części bliższej i środkowej) i może gorzej się goić.
Nie pisał Pan nic o objawach, ale przy takim uszkodzeniu można by ocenić stabilność tego więzadła podczas badania manualnego oraz USG. Duże i niestabilne uszkodzenia mogą wymagać zabiegu, mniejsze można leczyć zachowawczo fizjoterapią by uniknąć niestabilności kolana i związanych z nią problemów.
Rekomenduję konsultację z fizjoterapeutą lub ortopedą.