Mężczyzna, lat 19 Witam czy stosowanie suplementów takich jak jabłczan kreatyny(5g na dobe), aminok

2 odpowiedzi
Mężczyzna, lat 19
Witam czy stosowanie suplementów takich jak jabłczan kreatyny(5g na dobe), aminokwasy BCAA(25g na dobe), odżywki białkowe(60g na dobe) mogę mieć negatywny wpływ na zdrowie?
Witam
Po zestawie suplementacji wygląda na to ,że uprawia Pan sport jednak co do doboru ilości i rodzaju suplementów istotne jest głębsze rozpoznanie rodzaju aktywności fizycznej, celu treningów i sposobu żywienia. W kwestii kreatyny nie ma doniesień o skutkach ubocznych w kontekście nerek w jej stosowaniu nawet przewlekłym (badania 5 letnie), w kwestii układu krwionośnego obserwuje się lekkie podwyższenie pulsu jednak w granicach normy. Aminokwasy rozgałęzione czyli BCAA występują naturalnie w pożywieniu (np w 500g piersi z indyka jest ich ok 15 g) jednak przyjmowanie ich w suplemencie, stosując dietę o dodatnim bilansie energetycznym o prawidłowej ilości białka, nie jest uzasadnione. Odżywka białkowa występuje najczęściej w formie serwatki białkowej, której suplementacja ma na celu uzupełnienie diety w pełnowartościowe białko. Jeśli podaż białka jest niewystarczająca w diecie, stosowanie suplementu może mieć sens, w przeciwnym wypadku wprowadzenie nadwyżki o 60 g może nieść negatywne skutki na funkcjonowanie organizmu.

Dzień dobry!
Przedstawiona suplementacja u zdrowych osób nie będzie nieść negatywnych skutków zdrowotnych (oczywiście o ile preparaty są dobrej jakości, bo niestety rynek suplementów i prawo regulujące suplementy diety obowiązujące w Polsce nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa). Niemniej BCAA i odżywkę białkową można z powodzeniem zastąpić konwencjonalną żywnością, do czego serdecznie zachęcam, bo wraz z nią dostarczymy także witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych, co będzie korzystniejsze dla zdrowia. Jeśli chodzi o kreatynę, to ją również można dostarczyć wraz z pożywieniem, ale w praktyce jest to już nieco trudniejsze, dlatego jej suplementacja może być rzeczywiście rozważona (szczególnie wśród osób na dietach roślinnych). Zwróciłbym jednak uwagę na formę w jakiej przyjmowana jest kreatyna, a więc wspomniany jabłczan. Niekoniecznie jest to optymalny wybór, gdyż lepszą opcją będzie monohydrat kretyny, który jest tańczy, a co ważniejsze - zawiera więcej kreatyny w kreatynie, co rzutuje na ekonomiczność i wydajność suplementacji. Dobór suplementacji jest jednak bardzo indywidualną kwestią, która wymaga zebrania dokładnego wywiadu od pacjenta. Dopiero rozmowa, analiza sposobu żywienia, uprawianego sportu, a także poznanie celu pacjenta umożliwia precyzyjne dopasowanie suplementów diety, które co najważniejsze: powinny stanowić jedynie dodatek do podstaw i fundamentów takich jak zdrowa i zbilansowana dieta, sen, nawodnienie i optymalna aktywność fizyczna.

Pozdrawiam serdecznie