Mamie na mammografi wyszlo skupisko mikrozwapnien 11mm na usg nic nie wykazalo poczym miala mammogra

4 odpowiedzi
Mamie na mammografi wyszlo skupisko mikrozwapnien 11mm na usg nic nie wykazalo poczym miala mammografie celowaną i wyszlo na g.6 blizej otoczki widoczne skupisko mirkozwapnien niektore na granicy widocznosci do tylu od niego ok 7mm kolejne ukladajace sie bardziej linijnie niejednoznaczne do weryfikacji bms. na g.12 mikro i makrozwapnienia raczej lagodne do kontroli czy te pierwsze sie zmniejszylo ? pierw 11 teraz 7mm? oraz czy musi to oznaczac nowotwor czy nie koniecznie ? bardzo sie boje
Szanowna Pani,
z tego, co Pani napisała niewiele rozumiem.
Zapraszam na konsultację
Monika Bieniasz

Szanowna Pani/Szanowny Panie, Pańska mama powinna niezwłocznie zgłosić się do chirurga onkologa w celu poszerzenia diagnostyki i postawienia rozpoznania. Pozdrawiam i zapraszam.
Odnosząc się do wielkości obszaru mikrozwapnień, myślę, że jest to raczej kwestia innej projekcji (mikrozwapnienia układają się trójwymiarowo, a są rzutowane na płaski obraz). Tak czy inaczej, należy wykonać biopsję stereotaktyczną zmiany - pobrać materiał, zbadać histopatologicznie i na tej podstawie podejmować dalsze decyzje.

Opisywane zmiany mogą, ale nie muszą oznaczać chorobę nowotworową. Badaniem różnicującym jest ocena patomorfologiczna.

Z poważaniem,
dr n. med. Michał Lewandowicz
Radiolog inwazyjny lub chirurg onkologObserwacja lub biopsja mammotomiczna - decyduje
wykonujący biopsję